Kraftwerk "Radio-Activity"
Cleopatra


Po tą płytę sięgnąłem (a właściwie po kasetę, bo tylko takową posiadam) po bardzo długiej przerwie. Kiedy kilkanaście lat temu przeżywałem fascynację Kraftwerkiem (tak naprawdę to nie minęła ona do dziś, tylko uległa "przesunięciu w priorytetach") "Radio-Activity" była dla mnie pewnym rozczarowaniem. Być może dlatego, że niewiele wcześniej poznałem "The Mix", a może nie miałem zbyt otwartej duszy ? Tego nie wiem. Powroty bywają jednak dość często miłe i ten taki się okazał.
Płytę wydano w dwóch wersjach: niemieckiej i angielskiej. Osobiście posiadam wersję angielską, co powoduje nieco zubożenie wrażeń estetycznych. Według mnie "twardy" język niemiecki bardziej pasuje do stylu prezentowanego przez zespół niż angielski. Na szczęście tego angielskiego jest w sumie niewiele (tytułowe "Radio-Activity"). Krążek na pierwszy rzut oka (o przepraszam, ucha) sprawia wrażenie eksperymentalnego i taki w pewnym sensie jest. Zaczyna się zaskakującym "Geiger Counter" (zapis pracy licznika Geigera) aby przejść w rytmiczne, ale ubogie w dźwięki "Radio-Activity". Dalej spotykamy kompozycje przeróżne, rytmiczne i eksperymentalne (choćby "News", pomieszane między sobą ... wiadomości nadawane przez radio) i dźwiękowe kolaże (np. "Radio Stars"). Utwór "radio-activity" (gruntownie zmieniony i na nowo zaaranżowany) znalazł miejsce na "The Mix", ale to już nie to moim zdaniem. Klimat został nieco utracony.
Niestety krążek mimo swej niepowtarzalności i w pewnym sensie rewolucyjności (trzeba pamiętać, że był to rok 1975) jest jednak stosunkowo mało znany i niedoceniany. Trochę szkoda, ale ci którzy trafią na niego (a lubią twórczość Kraftwerk) na pewno nie będą rozczarowani.

El-Skwarka


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Rapoon - Rhitz, CD
+ One Inch of Shadow - Birthday of Angels and Mannequines, CD
+ Akufen - My Way, CD
+ Squarepusher - Do You Know Squarepusher, CD
+ Yul - Yul, CDR
+ C.H. District - zan[zib]ar: live action, CDR
+ Drewo - Pieśni z Ukrainy, CD
+ The Irish Connection, Ula Kapała, Dudy Juliana - Echa Celtyckie, CD,
+ Muslimgauze - Hummus, CD
+ Nils Petter Molvaer - Khmer, CD
+ Krakatau - Volition, CD
>> Kraftwerk - Radio-Activity, CD
+ Peter Mergener - Wet Places, CD
+ Tom Angelripper - Ein Schroener Tag..., CD
+ Ole Lukkoye - Horse - Tiger, CD
+ Nick Parkin: Island of Dust - soleilmoon 1999, CD
+ Schönwälder / Fanger - Analog Overdose, CD
+ Złe Psy - Złe Psy - Forever, CD
+ Percival Schuttenbach - Tutmesz-Tekal, CD
+ BREACH - Kollapse, CD
+ Electroacoustic Music vol. VII, CD
+ Sebastian Buczek: Wabienie Dziewic, CDR
+ Francisco Lopez: untitled (1998), CD

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Laswell a sprawa polska