"Superlongevity 3" / Perlon 2003
http://www.perlon.net/

Berlińska wytwórnia Perlon zrewolucjonizowała swoimi wydawnictwami taneczną elektronikę. Jej winylowe single, zebrane potem na podwójnej kompaktowej kompilacji "Superlongevity 1 + 2", zdefiniowały nurt zwany microhousem. Jego najbardziej charakterystyczną cechą było wykorzystanie drobnych sampli, układających się w energetyczne loopy i chwytliwe melodie. Formuła ta została szeroko wykorzystana przez twórców współczesnej elektroniki, osiągając autentyczną maestrię w wykonaniu Akufena i Herberta.
Składanka "Superlongevity 3" zbiera najnowsze dokonania artystów związanych z berlińską oficyną. Rozpoczyna ją Ricardo Villalobos, chilijski producent osławiony tegorocznym albumem "Alcahofa" dla Playhouse. Jego "Alsbaldium" to gęsta tkanka rytmiczna uzupełniona efektami dźwiękowymi, szarpanymi akordami syntezatorów i jazzowymi samplami. Podobnie bogato zaaranżowany jest "Papa Puffi`s Secret" Dimbimana - wyróżnia go jednak pomysłowe wplecenie ludzkiego głosu w dżunglę drobno posiekanych sampli. Dandy Jack & The latin Lava w "El Gigolo Andino" flirtuje z funky techno: wypasiony bas i pulsujący bit spotyka się tu z kosmicznymi dźwiękami syntezatorów rodem ze ścieżki dźwiękowej "Gwiezdnych wojen". Sammy Dee i Zip, właściciele Perlona ukrywający się pod nazwą Pantytec, prezentują się w kawałku "Alabaster", w którym mikrosample układają się w barwną melodię naniesioną na lekko swingujący rytm. Wycieczkę w stronę balearic house`u proponuje z kolei Melchior Productions - ciepły wokal Analisy Blake i odgłosy przyrody wplecione zostają w przestrzennie rozstawione plamy dźwiękowe i nienachalne bity. Bardziej odrealniony klimat tworzy Marc Leclair czyli sam Akufen jako Horror Inc. w "A Dream Within A Dream" - dalekowschodnie śpiewy doskonale wpisują się tu w mroczną atmosferą tworzoną przez samplową mozaikę. Copacabannark proponuje w swoim "Copatabarnak" minimalistyczne click techno z dubowym oddechem. Do swingującego house`u powraca Manmadescience w "Connect The Motorcities" - szeleszczący rytm, przesterowany bas i głęboki głos Rene Kaisera wpisują ten utwór w kontekst coraz chętniej przypominanej ostatnio chicagowskiej tradycji. Stephan Laubner jako STL nanosi w "Strains Of Nowhere" na surowy, oldschoolowy bit szeroko rozlewające się ambientowe pasaże - to udana licencja Perlona zakupiona w mało znanej wytwórni Something Records. James Dean Brown i Yapacc - posługując się szyldem Narcotic Syntax - wprowadzają w "Pingpong Voodoo" elementy tribal house`u: plemienne bębny i industrialne sample tworzą transowy rytm o morderczym tempie. Mistrzostwem w żonglowaniu mikrosamplami popisuje się w "Maybe This Ain`t Right" producent z detroit - Matthew Dear jako Jabberjaw. Kontrapunktem dla jego kompozycji jest lightowy "Mr. Big Star", niemal popowy deep house w wykonaniu Markusa Nikolai i Niny Gerhard. Album kończy Ricardo Villalobos z udziałem duetu Lucien`N`Luciano, firmując szyldem Sense Club utwór "Tanzglaette" - zaskakujące spotkanie tribalowych bitów z podwodnymi dźwiękami wywiedzionymi z dubowej rekwizytorni.
"Superlongevity 3" potwierdza, że microhouse to nadal bujnie rozwijająca się formuła. A że wymagająca benedyktyńskiej cierpliwości w kolekcjonowaniu sampli i nieograniczonej niczym wyobraźni w ich użyciu - tym bardziej wzbudzająca podziw dla utalentowanych artystów z berlińskiej wytwórni.
I jeszcze ciekawostka: "Superlogevity 3" trwa 81 minut i 38 sekund. To chyba rekord w długości trwania pojedynczego dysku!

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Si-Cut.db - Find Some Shade /Highpointlowlife 2003
+ Sneak Thief feat. Lindsy J. - Cold Ways; Nitsch & Gleinser - Time Control / Lasergun 2003
+ Fisk Industries - The Isle Of Wight / Highpoint Lowlife 2003
+ Ben Clock - Glow; Apparat - Koax (Remixes); Paul Kalkbrenner - Steinbeisser; Tomas Anderson - The Rock Acid; Modeselektor - Ganes De Frau; Ellen Allien - Trash Scapes (Remixes); Mochipet - Dim Sum; TimTim - Atwater.Ca - Remixes / BPitch Control 2003
+ Peter Kowald/Floros Floridis/Ilias - Papadopoulos, Pyrichia, Ano Kato 1991
+ Pharoah Sanders & Maleem Mahmoud Ghania, The Trance of the Seven Colours / Axiom 1994
+ Audiolab / Lucky Kitchen 2003
+ Si-Cut.db vs. Full Swing - Reciprocess +/vs. Vol. 2 / Bip_Hop 2003
+ Lacrimosa - Echos, CD, 2003/ Nuclear Blast
+ Różni wykonawcy - Składanka Łemkowska, CD, 2003, Firma Fonograficzna Konador
+ Eight Frozen Modules - The Abduction Of Harry / Ortlorng Musork 2003
+ International Deejays Gigolos Vol. 7 / Gigolo 2003
+ Dan Bell - Blip, Blurp, Bleep - The Music Of Daniel Bell / Logistic Records 2003
+ Qriozum - Konstrukcje 01, CD, 2003 / własny sumpt
+ Nic Wielkiego - Świat Dotknięty, CD, 2003 / Dalmaphon
>> Superlongevity 3 / Perlon 2003
+ Plastikman - Closer / Nova Mute 2003
+ The Lasergun Compilation - Vol. 1 / Lasergun 2003
+ The No-Mads - No Hush Till Thrash, CD, 2003 / własny sumpt
+ Therion - Deggial, CD, 2000 / Nuclear Blast
+ Nightwish -Wishmaster, CD, 2000 /Spinefarm Records
+ Aquavoice - Dreamdesigner
+ Fym - Say No To Primate Research Labs! / Telegraph/Logistic Records 2004
+ Dave Clark - Devil`s Advocate / Skint/Sony 2003
+ Ill-Uminations / F4F 2CDR
+ Triosk Meets Jan Jelinek - 1 + 3 + 1 / Scape 2003

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Dimitri Fergadis
+ Savas Pascalidis