Ben Clock "Glow"
Apparat "Koax (Remixes)"
Paul Kalkbrenner "Steinbeisser"
Tomas Anderson "The Rock Acid"
Modeselektor "Ganes De Frau"
Ellen Allien "Trash Scapes (Remixes)"
Mochipet "Dim Sum"
TimTim "Atwater.Ca - Remixes"

BPitch Control 2003 - www.bpitchcontrol.de, 12"

Porcję winylowych nowości z berlińskiej oficyny BPitch Control otwiera nowy singiel Bena Clocka z dwoma numerami - "Glow" i "Captain Future". Oba utrzymane są w house`owym rytmie - pierwszy wyróżnia się ciekawie brzmiącym riffem gitarowym nadającym całości lekko rockowy wykop, a drugi - sprytnym techno loopem.
Sascha Ring jako Apparat serwuje dwie autorskie wersje swego utworu "Koax" - z 2002 i 2003 r. To abstrakcyjne electro o gęstej fakturze rytmicznej i emocjonalnej melodyce. Remiks szefowej Bpitch Control - Ellen Allien - nadaje kawałkowi bardziej taneczny charakter - wynika to z uproszczenia jego struktury i wprowadzenia funkowych wibracji. I na koniec dodatkowe nagranie - "Fuse": energetyczny breakbeat z wokalem.
Mistrz lajtowego techno - Paul Kalkbrenner - powraca z dwoma premierowymi utworami. "Steinbeisser" to motoryczna jazda z wypasionym basem i transowymi przestrzeniami, a "Mundgucci" - minimalistyczny killer z cięższym bitem i mocniejszymi loopami.
Tomas Anderson ze Szwecji serwuje "The Rock Acid" - dynamiczne techno z elementami EBM i oldschoolowymi ozdobnikami w tle oraz "Why Can`t I Belive?" - cyfrowy funk z zabawnym wokalem puszczonym od tyłu.
Duet Modeselektor proponuje nową epkę - "Ganes De Frau" - na której znajdujemy solidną porcję abstrakcyjnego hip hopu. "Die Tekkno Prostitutionmaschine" opiera się na brutalnie połamanych bitach i szorstkich samplach, "Don`t Panic" przywołuje na myśl aphextwinowe wariacje rytmiczne wsparte melancholijną melodyką, a remiks utworu "Trash Scapes" z repertuaru Ellen Alien skręca w stronę pejzażowej elektroniki.
I jeszcze porcja rekonstrukcji wspomnianego utworu dokonana przez zaprzyjaźnionych z artystką producentów. Kid 606 proponuje pompujące techno z całą gamą perkusyjnych wygibasów, Apparat - nostalgiczny breakbeat z gitarowymi samplami, Raz Ohara - szybkie electro z wokalem, a Anthony Rother - kraftwerkowy monument w stylu "Trans Europe Express".
Mochipet - nowa twarz w obozie BPC - to laptopowiec z San Francisco. W "Beautiful Belonious Beats" atmosfera powoli zagęszcza się treszczącymi dźwiękami i połamanymi bitami, "Plastic Carpet Ride" opiera się na zdubowanym rytmie i sowizdrzalskich dźwiękach syntezatorowych, a "Doboro" rozpada się na ostre jak tłuczone szkło laptopowe trzaski. Na koniec kompletne szaleństwo - "Desert Search For Techno": orientalna melodia grana równocześnie na gitarze i komputerze zostaje podszyta drill`n`bassowych świdrem... Kłania się Kid 606, Sutekh i Twerk. To ta sama szkoła.
Zestaw remiksów utworu "Atwater.Ca" TimTima zaskakuje - przyjemna piosenka popowa zostaje całkowicie odarta z melodii. Najpierw Modeselektor zamienia ją w cyfrowy funk o ciężkim bicie i wokalnych samplach z odjazdową wstawką w stylu rave techno (kłania się Altern 8), potem Sascha Funke w taneczny tech-house, Apparat w melancholijne electro ze zdeformowanym bitem, a Ben Klock w pokręcony bleep na monotonnym bicie. Radykalne, ale udane.

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Si-Cut.db - Find Some Shade /Highpointlowlife 2003
+ Sneak Thief feat. Lindsy J. - Cold Ways; Nitsch & Gleinser - Time Control / Lasergun 2003
+ Fisk Industries - The Isle Of Wight / Highpoint Lowlife 2003
>> Ben Clock - Glow; Apparat - Koax (Remixes); Paul Kalkbrenner - Steinbeisser; Tomas Anderson - The Rock Acid; Modeselektor - Ganes De Frau; Ellen Allien - Trash Scapes (Remixes); Mochipet - Dim Sum; TimTim - Atwater.Ca - Remixes / BPitch Control 2003
+ Peter Kowald/Floros Floridis/Ilias - Papadopoulos, Pyrichia, Ano Kato 1991
+ Pharoah Sanders & Maleem Mahmoud Ghania, The Trance of the Seven Colours / Axiom 1994
+ Audiolab / Lucky Kitchen 2003
+ Si-Cut.db vs. Full Swing - Reciprocess +/vs. Vol. 2 / Bip_Hop 2003
+ Lacrimosa - Echos, CD, 2003/ Nuclear Blast
+ Różni wykonawcy - Składanka Łemkowska, CD, 2003, Firma Fonograficzna Konador
+ Eight Frozen Modules - The Abduction Of Harry / Ortlorng Musork 2003
+ International Deejays Gigolos Vol. 7 / Gigolo 2003
+ Dan Bell - Blip, Blurp, Bleep - The Music Of Daniel Bell / Logistic Records 2003
+ Qriozum - Konstrukcje 01, CD, 2003 / własny sumpt
+ Nic Wielkiego - Świat Dotknięty, CD, 2003 / Dalmaphon
+ Superlongevity 3 / Perlon 2003
+ Plastikman - Closer / Nova Mute 2003
+ The Lasergun Compilation - Vol. 1 / Lasergun 2003
+ The No-Mads - No Hush Till Thrash, CD, 2003 / własny sumpt
+ Therion - Deggial, CD, 2000 / Nuclear Blast
+ Nightwish -Wishmaster, CD, 2000 /Spinefarm Records
+ Aquavoice - Dreamdesigner
+ Fym - Say No To Primate Research Labs! / Telegraph/Logistic Records 2004
+ Dave Clark - Devil`s Advocate / Skint/Sony 2003
+ Ill-Uminations / F4F 2CDR
+ Triosk Meets Jan Jelinek - 1 + 3 + 1 / Scape 2003

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Dimitri Fergadis
+ Savas Pascalidis