Aquavoice -"Dreamdesigner"

Oprócz opisywanego przeze mnie "Virusa" Aquavoice wydał własnym sumptem w roku bieżącym (2003r.) jeszcze jedną płytkę - "Dreamdesigner". Mimo niewątpliwych klimatów ambientowo-eksperymentalnych zawartość krążka różni się nieco od swojego poprzednika (albo następcy, niestety ani internetowa strona autora, ani okładki obu płyt nie dostarczają informacji, która z nich jest młodsza).
Nie uświadczymy tutaj długich nastrojowych kompozycji tylko krótkie, ubogie w dźwięki, ale zarazem niezwykle treściwe utwory czasami przenikające się wzajemnie (na krążku jednak podzielone na poszczególne ścieżki). Klimat tajemniczości jest budowany od samego początku przez dość niepokojące barwy, przebijające się z tła, uzupełniane co jakiś czas mniej lub bardziej niezrozumiałymi kobiecymi głosami (lub szeptami). Głosy te zresztą są charakterystyczne dla tego krążka, choć nie występują we wszystkich kompozycjach. Momentami pojawi się też ograniczony "połamany" rytm budowany bardziej przez elektroniczne barwy niż środki perkusyjne. Wywołuje to dość niezwykłe psychodeliczne wrażenia (choćby "oddechowy" "Stereochrome"). Dodając do tego zaskakujące efekty dźwiękowe generowane przez nieznane instrumenty (choć w przypadku muzyki elektronicznej trudno mówić o jakiś konkretnych) i proste (np. deszcz) ale sugestywne sample, otrzymujemy pełny obraz kolejnego dzieła twórcy z Gorlic. Jeśli tylko artysta będzie kroczył konsekwentnie (dotychczas wydane krążki wydają się tego dowodzić) obraną przez siebie drogą w przyszłości możemy się spodziewać jeszcze wielu niezwykłych doznań słuchowych.
Tak jak w przypadku "Virusa" "Dreamdesigner" (niestety jest to także stosunkowo trudny do nabycia CD-R, choć chyba już nie w takiej ograniczonej serii jak "Virus") zasługuje na szczególną uwagę słuchaczy, którzy są nastawieni na większe doznania niż tylko obcowanie z muzyczną papką sączącą się codziennie nie tylko z radia. Oczywiście obcowanie z opisywanym krążkiem jest pełniejsze przy odpowiednim nastawieniu i warunkach (najlepiej w samotności ciemności). Osobiście płytka nie zachwyciła mnie tak bardzo jak wspominany tu wielokrotnie "Virus", ale i tak jestem pod wpływem jej tajemniczego uroku.

El-Skwarka


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Si-Cut.db - Find Some Shade /Highpointlowlife 2003
+ Sneak Thief feat. Lindsy J. - Cold Ways; Nitsch & Gleinser - Time Control / Lasergun 2003
+ Fisk Industries - The Isle Of Wight / Highpoint Lowlife 2003
+ Ben Clock - Glow; Apparat - Koax (Remixes); Paul Kalkbrenner - Steinbeisser; Tomas Anderson - The Rock Acid; Modeselektor - Ganes De Frau; Ellen Allien - Trash Scapes (Remixes); Mochipet - Dim Sum; TimTim - Atwater.Ca - Remixes / BPitch Control 2003
+ Peter Kowald/Floros Floridis/Ilias - Papadopoulos, Pyrichia, Ano Kato 1991
+ Pharoah Sanders & Maleem Mahmoud Ghania, The Trance of the Seven Colours / Axiom 1994
+ Audiolab / Lucky Kitchen 2003
+ Si-Cut.db vs. Full Swing - Reciprocess +/vs. Vol. 2 / Bip_Hop 2003
+ Lacrimosa - Echos, CD, 2003/ Nuclear Blast
+ Różni wykonawcy - Składanka Łemkowska, CD, 2003, Firma Fonograficzna Konador
+ Eight Frozen Modules - The Abduction Of Harry / Ortlorng Musork 2003
+ International Deejays Gigolos Vol. 7 / Gigolo 2003
+ Dan Bell - Blip, Blurp, Bleep - The Music Of Daniel Bell / Logistic Records 2003
+ Qriozum - Konstrukcje 01, CD, 2003 / własny sumpt
+ Nic Wielkiego - Świat Dotknięty, CD, 2003 / Dalmaphon
+ Superlongevity 3 / Perlon 2003
+ Plastikman - Closer / Nova Mute 2003
+ The Lasergun Compilation - Vol. 1 / Lasergun 2003
+ The No-Mads - No Hush Till Thrash, CD, 2003 / własny sumpt
+ Therion - Deggial, CD, 2000 / Nuclear Blast
+ Nightwish -Wishmaster, CD, 2000 /Spinefarm Records
>> Aquavoice - Dreamdesigner
+ Fym - Say No To Primate Research Labs! / Telegraph/Logistic Records 2004
+ Dave Clark - Devil`s Advocate / Skint/Sony 2003
+ Ill-Uminations / F4F 2CDR
+ Triosk Meets Jan Jelinek - 1 + 3 + 1 / Scape 2003

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Dimitri Fergadis
+ Savas Pascalidis