"The Lasergun Compilation - Vol. 1" / Lasergun 2003
http://www.lasergun-records.com/

Już pierwszy rzut oka na okładkę utwierdza nas w przekonaniu, że będziemy mieli do czynienia z kiczem. Brzoskwiniowy brzuszek rozebranej laski z jednej strony przypomina naklejki na butelkach wina marki "Wino", które mają być dodatkową atrakcją dla kupującego, a z drugiej przywołuje z pamięci koperty tandetnych składanek disco z lat 70. czy wczesnych 80., na których tak naprawdę nie liczył się zestaw anonimowych wykonawców, ale przede wszystkim perwersyjna atmosfera taniego erotyzmu.
Tropy te nie mylą - album podsumowujący dotychczasowy okres działalności berlińskiej wytwórni Lasergun, prowadzonej przez cenionego producenta Savasa Pascalidisa, pozwala słuchaczowi tarzać się w kiczu dowoli. Ale to celowe posunięcie - artyści związani z tłocznią świadomie sięgają do przebogatej skarbnicy muzycznej tandety z przełomu lat 70. i 80. - disco, electro, synth popu, new romantic - i to w tym najbardziej sztucznym i plastikowym wydaniu: włoskim, niemieckim czy belgijskim. Nie udają przy tym wcale, że robią wielką sztukę: przeciwnie, wyraźnie podkreślają swoją fascynację kiczowatymi brzmieniami. Ta pozbawiona jakichkolwiek pretensji radość obcowania z banałem udziela się słuchaczowi: wreszcie bez jakichkolwiek oporów możemy wybabrać się w tym, co zawsze wzbudzało nasze obrzydzenie, a jednocześnie dziwnie pociągało...
Pierwszy album z dwupłytowego zestawu to istny raj dla wszelkiej maści żigolaków. Czego tu niema?! Gorące disco w tandetnym opakowaniu z plastikowych dźwięków (Sneak Thief, Nitsch & Gleinser), mechaniczne electro (Neonman, Steril), kraftwerkowe boogie (Total Macchina), robot funk (Ural 13 Diktators), oldschoolowy house (Mr. Kemi & Amox), kosmiczny pop (The Addiction) i sofciarskie techno (John Starlight, Northern Lite, Mr. Lovelace, Lectric Wavers). Wszystko archaiczne, brudne, żrące i perwersyjne. Drugi dysk przynosi więcej nowoczesnych brzmień: to sprowadzone do poziomu go go clubu dyskotekowe techno (Hakan Lidbo, Ural 13 Diktators, Water Lilly, Mr. Lovelace, Silversurfer, Universal Power, Puberty Love, The Spider, Ulysses, Sexual Harrassment). Choć dominują tu cięższe bity, ostrzejsze akordy syntezatorowe i mocniejsze basy, całość ma szlif typowy dla archaicznej muzyki tanecznej sprzed dwóch dekad.
Wszystkie nagrania są kiepsko zrealizowane i mają płaskie brzmienie... Ale za to ile w nich energii i erotyzmu! Co za świeżość i bezpretensjonalność! Rękawy do góry i na parkiet!

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Si-Cut.db - Find Some Shade /Highpointlowlife 2003
+ Sneak Thief feat. Lindsy J. - Cold Ways; Nitsch & Gleinser - Time Control / Lasergun 2003
+ Fisk Industries - The Isle Of Wight / Highpoint Lowlife 2003
+ Ben Clock - Glow; Apparat - Koax (Remixes); Paul Kalkbrenner - Steinbeisser; Tomas Anderson - The Rock Acid; Modeselektor - Ganes De Frau; Ellen Allien - Trash Scapes (Remixes); Mochipet - Dim Sum; TimTim - Atwater.Ca - Remixes / BPitch Control 2003
+ Peter Kowald/Floros Floridis/Ilias - Papadopoulos, Pyrichia, Ano Kato 1991
+ Pharoah Sanders & Maleem Mahmoud Ghania, The Trance of the Seven Colours / Axiom 1994
+ Audiolab / Lucky Kitchen 2003
+ Si-Cut.db vs. Full Swing - Reciprocess +/vs. Vol. 2 / Bip_Hop 2003
+ Lacrimosa - Echos, CD, 2003/ Nuclear Blast
+ Różni wykonawcy - Składanka Łemkowska, CD, 2003, Firma Fonograficzna Konador
+ Eight Frozen Modules - The Abduction Of Harry / Ortlorng Musork 2003
+ International Deejays Gigolos Vol. 7 / Gigolo 2003
+ Dan Bell - Blip, Blurp, Bleep - The Music Of Daniel Bell / Logistic Records 2003
+ Qriozum - Konstrukcje 01, CD, 2003 / własny sumpt
+ Nic Wielkiego - Świat Dotknięty, CD, 2003 / Dalmaphon
+ Superlongevity 3 / Perlon 2003
+ Plastikman - Closer / Nova Mute 2003
>> The Lasergun Compilation - Vol. 1 / Lasergun 2003
+ The No-Mads - No Hush Till Thrash, CD, 2003 / własny sumpt
+ Therion - Deggial, CD, 2000 / Nuclear Blast
+ Nightwish -Wishmaster, CD, 2000 /Spinefarm Records
+ Aquavoice - Dreamdesigner
+ Fym - Say No To Primate Research Labs! / Telegraph/Logistic Records 2004
+ Dave Clark - Devil`s Advocate / Skint/Sony 2003
+ Ill-Uminations / F4F 2CDR
+ Triosk Meets Jan Jelinek - 1 + 3 + 1 / Scape 2003

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Dimitri Fergadis
+ Savas Pascalidis