Galaktyczny żigolak

Savas Pascalidis powoli i konsekwentnie pracował na swoją reputację jednego z najbardziej utalentowanych producentów tanecznej elektroniki ostatnich lat.
Zaczynał już w 1988 r. w rodzinnym Stuttgarcie grając amerykański acid house i belgijski new beat. Na techno trafił nieco później - dopiero w 1991 r. zaczął regularnie organizować kolejne imprezy z muzyką z Detroit i Berlina. Kiedy po siedmiu latach tułania się po niemieckich klubach, didżejowanie przestało mu wystarczać, zakupił odpowiedni sprzęt i przystąpił do nagrywania własnej muzyki.

Jego pierwsze produkcje opublikowała wytwórnia Affie Yussufa - 909 Perversions. Sukcesy "The Power of Music" i "Masterblaster" sprawiły, że nagraniami Pascalidisa zainteresowała się najpierw wiedeńska firma Loriz Sound (wydała "Helter Skelter"), a potem prowadzona przez Richarda Bartza - Kurbel Records. To właśnie dla niej Pascalidis wyprodukował swe pierwsze klubowe killery - "Sugarland Express", "Discotheque" i "Cosmic Dancer" - które zdefiniowały jego charakterystyczny styl, łączący elementy disco i techno. Wkrótce dołączyły do nich silne wpływy muzyki z lat 80. - electro i new romantic. Dokumentuje to czwórka nagrana wspólnie z DJ Labinsectem jako Universal Power ("Venus") oraz solowy singiel "Dancing In Outer Space" zrealizowany pod szyldem Superastronaut. Oba wydawnictwa firmowała już własna firma Pascalidisa - Lasergun.
- Nigdy nie lubiłem naturalnych dźwięków w muzyce - śmieje się Pascalidis. - Dwie dekady temu fascynowało mnie electro i disco, a potem acid, house i techno. Dorastałem przy tych nagraniach, nic więc dziwnego, że ukształtowały one mój gust. Uwielbiam plastikowe brzmienia do dziś!

Przełom nastąpił rok temu - kontrakt podpisany z DJ Hellem zmobilizował stuttgarckiego producenta do ciężkiej pracy w studiu. Jej efektem okazał się długo oczekiwany album - "Galactic Giogolo". Krążek przyniósł osadzoną w kosmicznych realiach porywającą miksturę tanecznych brzmień modnych w ostatnich trzech dekadach, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy i krytyki.

- Po ponad piętnastu singlach postanowiłem wreszcie zrobić album - wyjaśnia Pascalidis. - Chciałem, aby to był space disco soundtrack przeznaczony do słuchania w domu i w klubie. Ponieważ byłem bardzo zajęty tworzeniem muzyki, nie chciałem zajmować się wydaniem i promocją płyty. Dlatego podpisałem kontrakt z Gogolo. Myślę, że Hell odwalił dobrą robotę.
Pracując nad własnym materiałem, Pascalidis nie zaniedbał swej wytwórni - ostatnie miesiące przyniosły prawdziwy wysyp jej wydawnictw. W katalogu Lasergun pojawiło się wielu artystów z całego świata, z których większość podbiło swymi produkcjami najmodniejsze kluby i dyskoteki. Podsumowaniem dotychczasowego okresu działalności firmy jest ukazująca się w grudniu kompilacja "Lasergun Compilation Vol. 1", zawierająca 24 nagrania definiujące jej charakterystyczny styl balansujący pomiędzy disco, electro i techno.

- Najważniejsze to odnaleźć młodych artystów, którzy mają więcej entuzjazmu i energii niż ci obecni na rynku od lat - tłumaczy Pascalidis. - Oto cała filozofia mojej wytwórni.

Paweł Gzyl

www.lasergun-records.com
www.gigolo-records.de


 

RECENZJE

+ Si-Cut.db - Find Some Shade /Highpointlowlife 2003
+ Sneak Thief feat. Lindsy J. - Cold Ways; Nitsch & Gleinser - Time Control / Lasergun 2003
+ Fisk Industries - The Isle Of Wight / Highpoint Lowlife 2003
+ Ben Clock - Glow; Apparat - Koax (Remixes); Paul Kalkbrenner - Steinbeisser; Tomas Anderson - The Rock Acid; Modeselektor - Ganes De Frau; Ellen Allien - Trash Scapes (Remixes); Mochipet - Dim Sum; TimTim - Atwater.Ca - Remixes / BPitch Control 2003
+ Peter Kowald/Floros Floridis/Ilias - Papadopoulos, Pyrichia, Ano Kato 1991
+ Pharoah Sanders & Maleem Mahmoud Ghania, The Trance of the Seven Colours / Axiom 1994
+ Audiolab / Lucky Kitchen 2003
+ Si-Cut.db vs. Full Swing - Reciprocess +/vs. Vol. 2 / Bip_Hop 2003
+ Lacrimosa - Echos, CD, 2003/ Nuclear Blast
+ Różni wykonawcy - Składanka Łemkowska, CD, 2003, Firma Fonograficzna Konador
+ Eight Frozen Modules - The Abduction Of Harry / Ortlorng Musork 2003
+ International Deejays Gigolos Vol. 7 / Gigolo 2003
+ Dan Bell - Blip, Blurp, Bleep - The Music Of Daniel Bell / Logistic Records 2003
+ Qriozum - Konstrukcje 01, CD, 2003 / własny sumpt
+ Nic Wielkiego - Świat Dotknięty, CD, 2003 / Dalmaphon
+ Superlongevity 3 / Perlon 2003
+ Plastikman - Closer / Nova Mute 2003
+ The Lasergun Compilation - Vol. 1 / Lasergun 2003
+ The No-Mads - No Hush Till Thrash, CD, 2003 / własny sumpt
+ Therion - Deggial, CD, 2000 / Nuclear Blast
+ Nightwish -Wishmaster, CD, 2000 /Spinefarm Records
+ Aquavoice - Dreamdesigner
+ Fym - Say No To Primate Research Labs! / Telegraph/Logistic Records 2004
+ Dave Clark - Devil`s Advocate / Skint/Sony 2003
+ Ill-Uminations / F4F 2CDR
+ Triosk Meets Jan Jelinek - 1 + 3 + 1 / Scape 2003

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Dimitri Fergadis
+ Savas Pascalidis