"Receiving Data... Ah, It`s Coming!" / Sender 2004
http://www.sender-records.de
http://www.kompakt-net.de/

Benno Blome założył wytwórnię Sender pięć lat temu. Zgodnie z wybranym logiem (berlińska wieża telewizyjna) skoncentrował się na miejskim pejzażu muzycznym - katalog nowej tłoczni szybko zaczęli zasilać młodzi artyści ze stolicy Niemiec (ale nie tylko), którzy preferowali eksperymenty z klubowymi rytmami. Podsumowaniem pierwszego okresu działalności firmy była kompilacja "Panorama" z 2002 r., a drugiego jest kolejna - "Receiving Data... Ah, It`s Coming".
Krążek daje przekrojowy obraz zainteresowań wykonawców skupionych wokół Sendera. Już na wstępie Carsten Jost serwuje cyfrowy techno funk z ciepłymi klawiszami, klangującym basem i swingującym rytmem ("Lake`s Camp"). Tuż za nim prezentuje swoje możliwości sam szef wytwórni - Benno Blome - w duecie z Matthiasem Kleinem. "Expander" firmowany szyldem WeltZwei zwraca uwagę plemiennym bitem, na który nałożone zostają industrialne efekty: zdeformowane głosy, szumy i trzaski. Michael Schwanen jako Metope trochę rozrzedza atmosferę: jego "Crux" zaskakuje delikatnym motywem klawiszowym, wpisanym w masywny rytm opleciony głębokim basem. Mistrz techno punku, Marco Haas alias T.Raumschmiere, również i tym razem nie zawodzi: w "Knisterpop" łączy nowofalową melodykę z surową elektroniką . W kierunku happy house`u skręca Jake Fairley z Kanady w swojej kompozycji "Big Fish" - świadczy o tym radosny klimat kawałka wsparty klasycznym bitem. Ciężkie rytmy pojawiają się znów za sprawą duetu Blome & Grummich - "Strahler" w jego wykonaniu to karkołomne połączenie mocnego techno z wokalami zaczerpniętymi z estetyki EBM. W typowo berlińskim klimacie utrzymany jest utwór Andreasa Leifelda występującego jako Vocophon - "Konzentrat" - w którym z podwodnych szumów wyłaniają się dubowe akordy i skorodowane dźwiękową rdzą hałasy. Potem przychodzi czas na legendę brytyjskiego undergroundu - Baby Forda. Jego "After Shock" to minimalistyczne techno o dronującym basie i klikającym rytmie. Eric Estornel alias Maetrik, znany z dokonań dla kolońskiego Treibstoffa, serwuje na składance gęsty house pod tytułem "Tunnels". Do chicagowskich tradycji odwołują się panowie z duetu Misc. w utworze "Return To Sender". Również Matthias Klein jako Konkord puszcza oko do klasyki w nagraniu "Foodgroover" - zastosowane przez niego rozwiązania brzmieniowe, przywołują na myśl charakterystyczne dźwięki Rolanda 303, stanowiącego o oryginalności nieco zapomnianego już acid house`u. Peter Kersten alias Sten łączy w "Faces" staroświecką linię basu z nowoczesnymi pasażami syntezatorowymi na technicznym podkładzie rytmicznym. A na koniec Kim Rudolph i Steve Bederski jako K.Lakizz i Trike, czyli połączone siły Sendera i B.Pitch Control, w kolońsko-berlińskim housie o monochromatycznych barwach i zbasowanym bicie - "Suppress".
Wraz z "Receiving Data... Ah, I`ts Coming" wytwórnia Benno Blome`a dołącza do czołówki niemieckich tłoczni specjalizujących się w eksperymentowaniu z muzyką taneczną. Świadczą o tym świeże i oryginalne rozwiązania dźwiękowe w utworach tworzących dla Sendera artystów, ich odwaga i tupet w przekraczaniu gatunkowych barier oraz dobry smak i gust, który ostatecznie zawsze decyduje o sukcesie arystycznym i komercyjnym wydawnictwa.

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Charles Atlas -Felt Cover / Static Caravan CD
+ Hati - Music for Metal Idiophones 2003 / Genius Loci CD
+ J`s Pool - The Wave Machine / Nature CD
+ Within Temptation - Mother Earth / CD
+ Yello - The Eye / Motor/Universal Polska CD
+ Raiders Of The Lost Arp - 4 / Nature CD
+ Operator - 01.1 / Benbecula CD
+ AntiPop vs. Matthew Shipp CD; AntiPop Consortium / Thirsty Ear CD
+ Kabuki - Signal To Noise / Combination Records CD
+ Russ Gabriel`s Audio Spectrum - The Other Side Project Volume One / Emoticon Recordings CD
>> Receiving Data... Ah, It`s Coming! / Sender CD
+ Blow Up - Exploding Plastic Pleasure / Electrovenus Records CD
+ Badawi - Clones & False Prophets / ROIR CD
+ Frog Pocket - Moon Mountains Of The Folds / Benbecula CD
+ Oleś/Trzaska/Oleś - La Sketch Up / 1kg CD
+ Front Line Assembly - Tactical Neutral Implant, CD / Third Mind Records CD
+ Iron Curtain Revisited / Crippled Dick Hot Wax CD
+ Gustavo Lamas - Brotes / Onitor CD
+ Silvia - Silvia / Genetic Music CD
+ Politronics / Onitor CD
+ Peter Kowald/Tatsuya Nakatani - 13 Definitions of Truth / Quakebasket CD
+ Ania z Zielonego Wzgórza - Ania z Zielonego Wzgórza / Firma Fonograficzna Konador CD
+ Paul Kalkbrenner - Self / BPitch Control CD
+ Muslimgauze - No Human Rights For Arabs In Israel / VIVO CD
+ Andreas Heiszenberger - Solokarriere / Eventuell CD
+ Deadbeat Vs. Stephen Beaupre - It`s A Crackhaus Thing / Onitor CD
+ Jacek Kochan - Double Life O f A Chair / GOWI CD; Jacek Kochan - New Expensive Head / GOWI CD

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Rozmowa z Sue Constabile, szefową wytwórni Orthlorng Musork