Alter Ego "Transphormer", Klang Elektronik 2004
www.ongaku.de
www.neuton.de

Roman Fluegel i Joern Elling Wuttke to weterani niemieckiej elektroniki. Działając pod szyldami Acid Jesus, Primitive Painter, Alter Ego i Sensorama nagrali w minionej dekadzie kilka płyt, które można już dziś zaliczyć do kanonu nowych brzmień. Ich ostatnie wspólne dzieło - album "Projektor" Sensoramy - ukazał się cztery lata temu. Nowych nagrań Alter Ego nie było jeszcze dłużej - od czasów płyty "Dekoding The Hacker Myth" z 1996 r. I kiedy wydawało się, że każdy z nich będzie pracował obecnie na własny rachunek, pojawia się nowe dzieło duetu - "Transphormer".

Ci, którzy sądzą, że będzie to kontynuacja ambientowych poszukiwań z wcześniejszych wydawnctw Alter Ego będą totalnie zaskoczeni - tym razem frankfurccy producenci postanowili wrócić do korzeni nowoczesnej elektroniki, kiedy miała ona przede wszystkim taneczny charakter.

Dziesięć premierowych nagrań z nowego albumu poraża swą energią i surowością. I to od samego początku. Otwierający płytę "Rocker" to marszowe techno o ostrym riffie w refrenie z wplecionym motywem z pamiętnego "Mongoloida" z repertuaru Devo. Tuż za nim pojawia się "Tubeaction", który zainspirowała podróż obu panów jednym ze szwajcarskich tunelów w rytm muzyki z koncertowej kasety Suicide wydanej niegdyś przez ROIR - a więc siarczyste elektro z zawodzącym (niczym Alan Vega) syntezatorowym loopem. Jako trzeci rozbrzmiewa "Beat The Bush", który mimo czytelnej aluzji do obecnego prezydenta USA, ma więcej wspólnego z innym Georgem - Clintonem, ojcem klasycznego punku. I zgodnie z tym skojarzeniem Alter Ego skręcają w stronę "czarnych" rytmów, ozdabiając je surowymi klawiszami w stylu wczesnego Daft Punk. "Daktari" to oldschoolowy, chicagowski house z plemiennym bębnami, które z czasem łąpią typowy dla hard techno ciężki groove. W połowie albumu Fluegel i Wuttke podkładają prawdziwą bombę - to "Vincent Van Dance": bezdyskusyjny klubowy wymiatacz, skonstruowany z dwuakordowej melodyjki zaczerpniętej z wczesnych nagrań Vince`a Clarke`a z Depeche Mode i Yazoo. Jednym słowem - ogień! Po nim następuje lekkie schłodzenie atmosfery - "Gate 23 (Lost On Arrival)", czyli ambientowa miniatura utrzymana w mrocznym klimacie (dla wyjaśnienia - brama 23 prowadzi na frankfurckim lotnisku do terminalu, w którym oczekuje się na lot na Ibizę). I potem znowu ostra jazda - aż do ostatniego dźwięku na płycie. Zaczyna się od "Nasty Dollars" - elektronicznej inkarnacji muzyki gwiazd glam rocka - T.Rex i Gary Glittera. Proste i porywające. "Satanic Circus" (kolejne wyjaśnienie: tytuł pochodzi od nazwy lokalu z "Gangów Nowego Jorku" Martina Scorsese) i "Raw (Sie Liebt Dich)" to szorstkie techno z ostrymi jak brzytwa refrenami. I na koniec tytułowy numer - buchający niemal atomową energią "Transphormer".

Całość wydawnictwa uzupełnia oryginalna okładka zaprojektowana przez frankfurckiego artystę Martina Neumaiera, powstała w wyniku zniszczenia tradycyjnego rysunku kilkoma kroplami kwasu. Ten element destrukcji znakomicie pasuje do nowej muzyki Alter Ego - tanecznej, energetycznej, ale nie pozbawionej mrocznego piętna, jakie odcisnęła na niej przeniknięta polityką rzeczywistość.

PAWEŁ GZYL


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Secret Mommy - Mammal Class, Orthlorng Musork 2004
+ Man's Bestfriend - New Human Is Illegal, Morr Music 2004
+ Casino Versus Japan/Freescha - Split, Wobblyhead 2004
+ Superpitcher - Here Comes Love / Kompakt CD
+ n.ln - Astronomy For Children / Highpoint Lowlife CD
+ Lali Puna - Faking The Books / Morr Music CD
+ Xela - Tangled Wood / City Centra Offices CD
+ John Tejada - The Toiling Of Idle Hands / Immigrant CD
+ Reni Jusis Trans Misja / Pomaton EMI CD
>> Alter Ego - Transphormer / Klang Elektronik CD
+ John Tejada & Arian Leviste -The Dot & The Line / Moods & Grooves CD
+ Badawi - Clones and False Prophets / ROIR CD
+ Akira Satake Cooler Heads Prevail / Alula Records CD
+ Sportler Of The Year / Dekathlon CD
+ Kylian - Lapi Inzoo / Toytronic CD
+ Pink Freud - Sorry Music Polska / Zen Posse CD
+ Okmel Łemkowski Czardasz - własny sumpt
+ Pass Into Silence - Calm Like A Millpond / Kompakt CD
+ David Murray feat. Marcin Oleś and Bartłomiej Brat Oleś - Live in Cracow / Not Two 2003 CD
+ DJ Spooky, Rhythm Science / Sub Rosa CD
+ The Remote Viewer - You're Going To Love Defeatist Attitude / City Centre Offices CD
+ Bente Kahan Home / Tylko Muzyka CD
+ Chudoba Już się rozziedniewa / Festiwal Wyszehradzki CD
+ Paul St. Hilaire - Unspecified /False Tuned CD
+ Spektrum - Enter The... Spektrum / Playhouse CD
+ Mr. Lovelace - Tears For Fears; Sweet Slave - s/t; Water Lilly - Frenzy Flux / Lasergun CD's
+ Raz Mesinai, Resurrections For Goatskin / Tzadik CD
+ Bente Kahan - Farewell Cracow / Theatr Dybbuk/Tylko Muzyka CD
+ Genetic Transmission/ Moan - Collaboration1 / Die Schone Blumen Musik Werk CDR
+ Adam Pierończyk - Amusos / PAO CD
+ DJ Koze - All People Is My Friends / Kompakt CD
+ Hetman -Czarny chleb i czarna kawa /Accord Song CD
+ Putsch 79 - Putsch / Clone CD
+ Makoto Kawabata, Inui 2, VHF CD

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Paul WIRKUS - wywiad