Vandermark 5 - Free Jazz Classics Vols 1 & 2 / Atavistic 2001
Joe Morris/Ken Vandermark/Hans Poppel - Like Rays / Knitting Factory 1998
Territory Band 1 - Transatlantic Bridge / Okka Disk 2001


Fakt nie wybrania się przeze mnie do Krakowa na jeden z pięciu koncertów naszej ulubionej formacji Kena Vandermarka - Vandermark 5 (rejestracja płyty live dla Not Two! Brawo!!!) - spowodował powstanie moralnego zobowiązania wobec najciekawszego tenorzysty współczesnego jazzu i radosną konieczność wydania pewnej ilości biletów NBP na wytwory muzyczne tegoż Pana. "Ślepy" los padł na podwójny koncertowy zestawik klasyków free jazzu (eufemizm, jak sądzę), nagrany na przełomie wieków w chicagowskiej Empty Bootle (nagrania te uprzednio stanowiły cd-bonusy do pierwszego tysiąca egzemplarzy "Burn The Incline" i "Acoustic", zatem jeśli takie bonusy posiadacie, w co wątpię, to nie kupujcie tego zestawu) oraz starawe nieco wydawnictwo obumarłej ostatnio Knitting Factory - eksperymentalne trio z gitarzystą Joe Morrisem i pianistą Hansem Poppelem. Ten blok recenzji uzupełniłem także pierwszą odsłoną najlepszego większego składu firmowanego przez KV - Territory Band (tego ceda posiadłem drogą kupna z racji radości, jaka we mnie powstała skutkiem nadejścia roku przestępczego).

Koncertowe kawałki z "Free Jazz Classics" przynoszą znaczącą porcję prawdziwego dżezowego mięcha i doprawdy trudno współcześnie wskazać bardziej dobitny przykład na to, że jazz jeszcze żyje i w tej wersji ma się wyśmienicie. Do zestawu klasyków trudno się przyczepić. Są tu kompozycje m.in. Ornette'a Colemana, Archie Sheepa, Juliusa Hemphilla, Lestera Bowie, Erica Dolphy'ego (ech, jest cudnie, choć mogłoby się znaleźć miejsce dla jakiegoś Coltrane'a, czy Aylera). Kwintecik Kena V. - jak zwykle - w miodaśnej formie, może jedynie szkoda, że te nagrania należą już do bezgitarowego okresu Vandermark 5 (rzeźbiarstwo Jeda Bishopa jest dla mnie niebywałym smaczkiem tej formacji, ale tylko cedziki z lat 90-ych wyposażone są w ostro sfuzzowane pasaże gitarowe). Zatem najwyższa półka i, choć rodzina cierpi katusze, jedziemy z tymi dźwiękami od rana do nocy.

Trio z uroczo pokręconym gitarzystą Joe Morrisem (i nie mniej nieprostolinijnym Poppelem na pianie) przynosi godzinę free impro najwyższego lotu. Rzecz staromodnie zarejestrowana (każdy instrument w osobnym paśmie, Ken w prawym, co najistotniejsze), powstała dość dawno, bo w roku 1996, gdy nasz milusiński dopiero rozkręcał się jako wytrawny improwizator. Tu w dłoniach miał wyłącznie klarnet zwykły i basowy, i powiem Wam, że wszystkim życzę, by tak się życiowo "rozkręcali". Znów trzeba paść na kolana i wołać o niski wymiar kary (np. tylko 8 godzin przerwy w dostawie dźwięków z rury KV). Kontemplacyjne fryty, raczej wieczorową porą. Zalecam odbiór nie zakłócany kolejną lekturą "Gry w klasy" Cortazara. Koncentracja, raz jeszcze koncentracja.

Wreszcie Territory Band. To transatlantyckie (jakże adekwatny tytuł ceda) połączenie muzyków Vandermark 5 z europejską szkołą improwizacji (edycja skandynawsko-brytyjska). Duży skład, cztery atrakcyjnie skomplikowane kompozycje KV (okraszane niespodziewanymi pasmami ciszy; z tych ostatnich autor tłumaczy się w kolejnej edycji Territory Band, albowiem ponoć dystrybutorzy zwracali płyty wydawcy, myśląc, że są uszkodzone - sic!). To z całą pewnością najbardziej wysublimowana (i trudna - dodajmy tym, którzy znają KV np. ze Spaceways Inc.) forma muzycznej autokreacji Kena. Bogate instrumentarium (m.in. piano, rzadkie u tego pana, wiolonczela) kreuje wycieczkę po meandrach free'wolnej improwizacji. Na tym tle KV jawi się jako człek absolutnie wiedzący, czego chce od swych rur. Adeptom e-muzy polecam trzeci numer, w którym KV snuje nam urocze pasaże w stylu dark-ambient, używając do tego wyłącznie swej akustycznej rury (!). Kochani, zabierzcie swe kompy, zdetonujcie twarde złoża pamięci i idźcie do domu! Z iście niemowlęcą cierpliwością czekam na wejście w posiadanie drugiej edycji Territory Band ("Atlas"), która uzupełniona została np. drobnymi smaczkami elektronicznymi (zanosi się na megakillera). Jak posłucham, to wysmaruje parę zdań.

Czekamy nie tylko na "Atlasa", ale także na pierwszą polską płytę Vandermarka (ma być jesienią) i spotykamy się na trasie go promującej. Barbapapa.

Andrzej Nowak


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Paul Wirkus - Inteletto d'Amore / Quecksilber 2004
+ WEF compilation - 2003 / 2CDR
+ Voiznoiz - Urban Sound Scapes / Steamin Soundworks 1999
+ To Rococo Rot - Hotel Morgen / Domino 2004
+ Smash TV - Bits For Breakfast / BPitch Control 2004
+ Anthony Rother - Live Is Life Is Love / PSI49Net 2003
+ Recon - White Label / Highpoint Lowlife 2004
+ Rand And Holland - Tomorrow Will Be Like Today / Staubgold 2004
+ Post Office 2 / Telegraph 2004
+ Northern Lite - Reach The Sun / 1st Decade 2004
+ Neulander - Smoke + Fire / Disko B 2004
+ Muslimgauze, Dome of the Rock, 2003 Ant-Zen
+ The Men You'll Never See / Clone 2004
+ Levinhurst - Perfect Life / Levinhurst 2004
+ Christian Kleine - Real Ghosts / City Centre Offices 2004
+ Serge Gainsbourg, Cannabis, 2003 Universal
+ F.S.K. Meets Anthony "Shake" Shakir - First Take Then Shake / Disko B 2004
+ Firewire - A Tribute To The Manzini / City Centre Offices 2004
+ Faust Vs. Dalek - Derbe Respekt, Alder / Staubgold 2004
+ Donna Regina - The Early Years / Gustaff 2004
+ The Distillers - Coral Fang / Sire/Warner Music Poland
+ Current 93, Halo, 2004 Durtro
+ Das Bierbeben - No Future No Past / Shitkatapult 2004
+ Richard Bartz - Midnight Man / Gigolo 2004
+ Ayuo/Ohta Hiromi, Red Moon, 2004 Tzadik
+ Ellen Allien - Astral / BPitch Control 2004
+ Abyssinia Infinite, Zion Roots, Network 2003
>> Vandermark 5 - Free Jazz Classics Vols 1 & 2; Joe Morris/Ken Vandermark/Hans Poppel - Like Rays; Territory Band 1 - Transatlantic Bridge
+ Janusz Zdunek 5 Syfon - New Tango / Post_post 2004
+ Dave Douglas - Strange Liberation / RCA Victor/Blue Bird 2004
+ Finless Brown -The Browntown EP/ Fineless Brown Music
+ Yasushi Miura - Ryusei / Simlog CDR
+ AS666 - Destructive Symphony / Alienfoods CD
+ Steve Roden & Tu m' - broken.distant.fragrant. / Rossbin Production CD
+ Taylor Deupree - January / Spekk CD
+ Pankharita - Musica Andina, UMCS, 2003
+ Fall Insects - Diary of a Madman, Scream Records, 2001
+ Dj Dee - Sunday, CD, Noise Asia Ltd, 2003
+ Signal to Noise Ratio - Demo, 2004
+ Kielecki Teatr Tańca / Kinior - Technobalet Kalijuga, CD, 2001

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Muzyka robotów - Anthony Rother