Futurystyczne retroMimo mnogości wykonawców i wytwórni tworzących i wydających muzykę electro, jedną z najbardziej oryginalnych tłoczni, które przyczyniły się do powrotu mody na muzykę z lat 80., pozostaje amerykańska Ersatz Audio.

W 1995 roku, kiedy niewielu fanów nowej elektroniki interesowało się archaicznymi produkcjami sprzed piętnastu lat, dwaj przyjaciele z Detroit – Adam Lee Miller i R. Saltz postanowili założyć wytwórnię, która wydawałaby płyty lansujące "ultra-syntetyczne brzmienie", wykorzystując w twórczy sposób dokonania takich nurtów, jak synth-pop czy new romantic. Natchnieni wczesnymi produkcjami Johna Foxxa, Fad Gadgeta, The Human League i Depeche Mode, zadebiutowali czterema singlami, na których znalazły się nagrania Artificial Material (solowy projekt Adama Lee Millera), Lesseninglesson, First Mode i Le Car. Krążki zwracały na siebie uwagę romantyczną melodyką przywołującą ducha nowej fali z lat 80. - to była prawdziwa nowość w ówczesnej elektronice. Podsumowaniem pierwszego okresu działalności wytwórni stała się winylowa kompilacja "Omni-Olio". Kiedy R. Saltz zdecydował się opuścić Ersatz Audio, by poświęcić się pracy informatyka, wspólnikiem Adama Lee Millera została fotografik mody - Nicola Kuperus. Pod nowym kierownictwem tłocznia opublikowała pięć następnych singli (Le Car, Duologue, Bolz Bolz i Fastgraph), które zdefiniowały electro-popowe brzmienie wytwórni. Ich sukces sprawił, że artyści związani z Erstaz Audio zostali zasypani ofertami nagrań ze strony innych firm. Niebawem utwory lub remiksy Le Car, Adult. czy Artificial Material trafiły na krążki takich tłoczni, jak Interdimensional Transmission, Intuit Solar, Schematic, Sabotage, K7, Vertical Records, World Electric, Serotonin, Science City, Nature czy Clone.

Podsumowaniem winylowego okresu działalności Ersatz Audio stała się kompaktowa kompilacja "Forgotten Sounds of Tomorrow", na której znalazły się najlepsze utwory z katalogu wytwórni, takie jak "Human Wreck" Adult., "Red" Gerarda De Luxxe czy "Erase That Thought" Le Car.

Gorące przyjęcie płyty przez krytykę i publiczność zachęciły Ersatz Audio do rozszerzenia swej oferty. Pod koniec 2000 r. ukazał się debiutancki album Le Car – "Auto-Biography". Trafiły nań aż 23 kompozycje duetu Adam Equation – Ian Cinch-Jones, opublikowane wcześniej na winylach firmowanych przez różne wytwórnie. Krążek zdominowały połamane rytmy, syntetyczne melodie i futurystyczny klimat. Muzyka zespołu była fuzją dynamicznego Detroit techno, mechanicznego funky i archaicznego synth-popu. Album Le Car otrzymał wiele pozytywnych recenzji w najlepszych pismach poświęconych nowej elektronice, takich jak DJ, Muzik czy Frontpage.

Wiosną 2001 r. ukazał się trzeci album opublikowany przez Ersatz Audio – była to kompilacja singlii duetu Adult. tworzonego przez szefów wytwóni – Adama Lee Millera i Nicolę Kuperus - "Resuscitation". 14 kompozycji umieszczonych na krążku powaliło wszystkich na kolana – kompozycje Adult. były wybuchową mieszanką drapieżnego punk rocka z lat 70., melodyjnego electro-popu z lat 80. i tanecznego techno z lat 90. Obok syntezatorowych dźwięków, pojawiały się na płycie kobiece wokale, nadające poszczególnym kompozycjom charakter przebojowych piosenek. Nic dziwnego, że płyta odniosła artystyczny i komercyjny sukces.

Miller i Kuperus zostali wkrótce zasypani demówkami z całego świata - oszałamiający electro revival stał się faktem. Małżonkowie prowadzący Ersatz Audio nie byliby jednak sobą, gdyby nie próbowali odcisnąć własnego piętna na firmowanych przez siebie wydawnictwach. Druga kompilacja wytwórni - "Misery Loves Company" z 2002 r. - przyniosła zaskakującą hybrydę electro i hip hopu w wykonaniu starych wyg w rodzaju Kitbuilders, Gerarda De Luxxe czy DMX Krew, jak i kompletnych nowicjuszy - Tamion 12 Inch, Gold Chains czy Tommiego Sunshine.

Sami Miller i Kuperus zaniechali jednak jakichkolwiek futurystycznych eksperymentów i skoncentrowali się na penetracji przyjętej wcześniej estetyki - ich debiutancki album "Anxiety Always" - zawiera odartą z wszelkich ozdobników surową porcję drapieżnego electro z silnymi wpływami nonszalanckiego punk rocka. W zalewie mdłych produkcji spod znaku electroclash, ich propozycja zabrzmiała nadzwyczaj świeżo i energetycznie. Dobrą markę wytwórni potwierdziły dwie inne duże płyty – włoskiej formacji N.O.I.A. (zawierającą nagrania powstałe na początku lat 80.) i "Friends Forever" amerykańskiego wokalisty – Magasa (dzikie elektro z elementami klasycznego rock and rolla). W tym roku Kuperus i Miller zaatakowali kolejnymi nowościami: "Raw Voltage" Goudrona, "Let's Suffer" Tamion Twelve Inch i "Between Zero And Eternity" GD Luxxe'a.

Nie sposób nie wspomnieć o oprawie plastycznej produktów z Ersatz Audio. Jej właściciele wyjątkowo dbają o tę stronę swoich wydawnictw – płyty zdobią intrygujące zdjęcia, które niedwuznacznie odwołują się do pop artu i telewizyjnego kiczu. Z Ersatz Audio współpracują malarze Philip Burke i Matthew Gollnick oraz fotografik Rita Sayegh. Plastykami są również sami właściciele tłoczni – Adam Lee Miller tworzy abstrakcyjne obrazy, a zdjęcia Nicoli Kuperus zdobią nie tylko okładki płyt jej własnej wytwórni, ale także wydawnictw Planet E, Interdimensional Transmission czy Sabotage.

www.ersatzaudio.com
www.adultperiod.com

PAWEŁ GZYL


 

RECENZJE

+ IAHOB - Promo 2003
+ Bee and Flower - What's mine is yours
+ The End - Within Divida
+ Aleph - Senniki Norymberskie
+ S.E.T.I. & si_comm - Probe
+ Scorn - List of Takers
+ Stone Breath - The Long Lost Friend: a Patchwork
+ Unsane - LAMBHOUSE: The Collection: 1992 - 1998
+ Alan Watts & Friends - This Is It!
+ Angus MacLise - Astral Collapse
+ Danny Ben-Israel - Lost Kathmandu Sessions
+ Henry Flynt & the Insurrections - I Don't Wanna
+ Vesna - Posieried Zielienych Dorih
+ Pathology - Demo
+ Van & Borner - Miracles
+ Claud - Cloud
+ Zumba - O'Dia Doe
+ Beltaine - Kawalarze
+ The Dandy Warchols - Thirteen Tales from Urban Bohemia
+ Moonlight - Audio 136
+ Kapela Drewutnia - Hej, Wiśta
+ Two Lone Swordsmen - From The Double Gone Chapel
+ Marshall Watson - The Time Was Later Than He Expected
+ Smash TV - Queen Of Men - Remixes
+ Tomas Anderson - Bas
+ Housemeister - No.Games.No.Fun
+ Kaito - Soul Of Heart
+ Fenin - Sustain
+ Robag Wruhme - Wuzzelbud KK
+ Tamion Twelve Inch - Let's Suffer
+ Doctor Rockit - The Unnecessary History Of Doctor Rockit
+ Salz - The Remixes, Salz 2001
+ Sixtoo - Chewing On Glass And Other Miracles Cures
+ Maciej Staniecki - To co nieokreślone
+ Martini Bros - Love The Machines
+ GD Luxxe - Between Zero And Eternity
+ Dumb Unit - Public Works - Remixed by Jeremy P. Caulfield
+ Errorsmith - Near Disco Dawn
+ Goudron - Raw Voltage
+ Hitek By Meteosound
+ Klake - Małe światy
+ Daedelus - Of Snowdonia
+ Vladislav Delay - Demo(n) Tracks
+ Detroit Grand Pubahs - Galactic Ass Creatures From Uranus
+ Thomas Dolby - Forty - Live: Anniversary Album
+ Casino Vs Japan - Hitori + Kaiso
+ Ayro - Electroniclovefunk
+ !!! - Louden Up Now

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Mick Harris - Tornado z Birmingham
+ Redstar Budapest - profil wytwórni
+ Nie zasypujemy gruszek w popiele - wywiad z zespołem Antigama
+ Futurystyczne retro