"Styrax Records Presents Various Artists", Styrax Records 2004
www.styrax-records.de

Nowa berlińska wytwórnia Styrax Records, prowadzona przez dwóch producentów i didżejów - Jana Wollnika i Stevena Younga - prezentuje swą pierwszą kompilację. Wśród autorów znajdujących się na niej nagrań ze świecą by szukać bardziej znanych nazwisk. Ale to tylko korzyść - dzięki temu mamy wgląd w środowisko najmłodszych artystów niemieckiej sceny elektronicznej.

Utwory znajdujące się na kompilacji tworzą bardzo spójną całość. Ich producenci poruszają się w ramach nowoczesnego minimal house'u, uzupełniając jego otwartą formułę o własne pomysły i rozwiązania brzmieniowe.

Rozpoczynający krążek Sirko Muller dokonuje w "Suspended" radykalnej zamiany planów dźwiękowych - rozedrgany podkład rytmiczny zostaje cofnięty do tyłu, a rwane akordy syntezatorowe - do przodu. Równie zredukowane bity słychać w "Future Pace" Weismanna i Wendela, gdzie z kolei uwaga słuchacza zostaje skierowane na wysunięte na pierwszy plan oniryczne pasaże klawiszowe. Zdecydowanie bardziej klasycznie brzmi "Antonella" DJ Honesty, w której rozwodnione dźwięki przelewają się w tle na miarowym bicie. Convergence Club odwołują się w "Next Exit" do detroitowej tradycji wzmocnionej funkową pulsacją. Soul Travellers wprowadzają słuchacza w "Smooth Butterfly" w bardziej plemienny klimat, tworzony przez tribalowy bit, uzupełniony wywiedzionymi z... prog rocka dźwiękami świdrujących klawiszy. DJ Senze łączy w "Soul Shaka" ogień i wodę - zimne syntezatory i gorący rytm. "Moonlight" w wykonaniu Moree osadzony jest na 2 stepowej konstrukcji - detroitowe tło wznosi jednak utwór ponad poziom przeciętnej klubowej produkcji. Niezwykle przebojowo brzmi "Illumination" Davida Hausdorfa, w którym transowa motoryka zostaje wpisana w house'ową estetykę. W stronę dubowych preparacji skręcają duety Poke And Vega w "110" i Young And Hausdorf w "Tears For You": przez głośniki przewalają całe kaskady pogłębionych studyjnymi pogłosami dźwięków, spychając w tło miarową pulsację rytmu. Przestrzenny charakter ma również "Lazee Fantazee" Phila Nova, w którym to bas niesie melodię, a syntezatorowe dźwięki zostają zepchnięte do roli ozdobników. Końcówka albumu ma zdecydowanie oldschoolowy charakter: Sweet'n'Candy w "Bewegungsfreiheit", Dogman w "Status" i Larmsystem w "Bleifuss" walą między uszy ciężkimi bitami uzupełnionymi archaicznymi dźwiękami klawiszy, wkraczając odważnie na terytorium ciężkiego techno. Najbardziej znanym wykonawcą z całego zestawu jest brytyjski producent i didżej - Mark Broom - który pod pseudonimem Hangover serwuje prawdziwą perełkę Detroit techno z odwołaniami do wczesnych produkcji The Black Dog i B12 - "Becks".

Takie płyty cieszą podwójnie: raz, że zawierają świetną muzykę, a dwa, iż pokazują, że duch niemieckiego undergroundu nadal żyje i stanowi natchnienie dla kolejnej generacji młodych artystów.

PAWEŁ GZYL

Płyty z wytwórni Styrax można kupić bezpośrednio u Jana Wollnika - zainteresowani mogą pisać do niego na adres: jan@junkylimbo.de


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Henry Jacobs - Radio Programme, No. 1
+ Muslimgauze - Jebel Tariq
+ Henry Flynt - Graduation and Other New Country and Blues Music
+ Dörner/Fuhler/Noetinger - Moov Spot
+ Macio Moretti/Paul Wirkus - Na baterie
+ Busso De La Lune - Around Borderline
+ Melchior Productions - The Meaning
+ The Vein - The Fragile Surfaces
+ Ot-Vinta Dryhtyndymba
+ Hajdamaky Bohusław
+ Różni Wykonawcy Russen Soul
+ Różni Wykonawcy The Rough Guide to the Music of China
+ Huong Thanh Mangustao
>> Styrax Records Presents Various Artists
+ Amon Tobin - Solid Steel: Recorded Live
+ Andy Vaz - Live In Tokyo
+ Repeat Orchestra - The Orginal Dimension
+ Rhythm King And Her Friends - I Am Disco
+ Anthony Rother - Popkiller
+ Sex In Dallas - Around The War
+ Leichtmetall - s/t
+ Robert Lippok - Falling Into Komeit
+ B.Fleischmann & Herbert Weixelbaum Presents: Duo 505 - Late
+ Erotic Moments In House Vol. 3
+ Mike Fellow - Limited Storyline Guest
+ Christopher Just - Jeans & Electronic
+ Benny Blanko - 8 Ft. In The Air
+ Rene Breitbarth - With A Little Luck
+ Chica Disco Vol. 2
+ Convergence Club - Brothers In Harmony Vol. 1 / Brothers In Harmony Vol. 2
+ Corker/Conboy - Six For Fire

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Ogień i pasja - wywiad z Mickiem Harrisem
+ W cieniu gotyckiej katedry - profil wytwórni Kompakt