Christopher Just - "Jeans & Electronic", Forever Young/Combination Records 2004
www.combination-rec.de
www.mutualism.de

Oto debiutanckie wydawnictwo Forever Young - pododdziału działającej w Dusseldorfie wytwórni Combination Records - mającego za zadanie wznawianie zapomnianych arcydzieł z bogatej historii współczesnej elektroniki. Na pierwszy ogień postanowiono przypomnieć wydany w 1996 r. przez firmę Woody McBride'a - Test Tube z Minneapolis - jedyny jak do tej pory album wiedeńskiego producenta - Christophera Justa. Koleś, znany z genialnego przeboju "I Am Disco Dancer (And A Sweet Romancer") dla Gigolo, to prawdziwy weteran europejskiej sceny elektronicznej. Urodzony w 1968 r., już w dwadzieścia lat później próbował tworzyć pierwsze własne kawałki. Głośniej zrobiło się o nim, kiedy wspólnie z Peterem Votavą założył duet Ilsa Gold - znakomity przykład teutońskiego rave techno z początków lat 90. Potem Just został stałym współpracownikiem Cheap Records, prowadzonej przez Patricka Pulsingera oraz innych austriackich i niemieckich wytwórni, dla których nagrywał pod stałym pseudonimem, ale również jako Punk Anderson, Gerhard i Petra.

"Jeans & Electronic" to perfekcyjny przykład stylu Justa, który oscyluje wokół oldschoolowych już dziś brzmień klasycznego Detroit techno. Wiedeński producent wyraźnie inspiruje się wczesnymi dokonaniami Underground Resistance - w takich utworach, jak "Music Music", "Nite Life", "Feeling Allright" i "Jeff After Four Roses" słychać masywne akordy syntezatorowe, potężne basy i mocne bity żywcem wyjęte z hiciorów trójki murzyńskich rebeliantów w rodzaju "The Riot", "Fuel For Fire" czy "Punisher". Kilka innych kompozycji czerpie z dorobku detroitowych poetów dźwięku - Derricka Maya i Carla Craiga. Mowa tu o pejzażowych "Late Night" i "Ein Fruhsommermorning", opartych na ciepłym brzmieniu syntezatorów. No i jeszcze szczypta electro spod znaku Juana Atkinsa i Mad Mike'a - surowe "Jeans & Electronic" z wokoderowym wokalem. Najbardziej niezwykłym nagraniem na albumie jest jednak ponad 23-minutowe "Mekka Live" - pełen zmian tempa i melodii zwariowany miks ekstatycznych bitów z odjechanymi partiami klawiszy i acidowymi loopami.

Być może wznowienie "Jeans & Electronic" sprawi, że Just znów wróci do aktywności wydawniczej. Jego album sprzed ośmiu lat jest przekonywującym dowodem na to, iż był on w swym czasie jednym z najbardziej utalentowanych producentów klasycznego techno.

PAWEŁ GZYL


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Henry Jacobs - Radio Programme, No. 1
+ Muslimgauze - Jebel Tariq
+ Henry Flynt - Graduation and Other New Country and Blues Music
+ Dörner/Fuhler/Noetinger - Moov Spot
+ Macio Moretti/Paul Wirkus - Na baterie
+ Busso De La Lune - Around Borderline
+ Melchior Productions - The Meaning
+ The Vein - The Fragile Surfaces
+ Ot-Vinta Dryhtyndymba
+ Hajdamaky Bohusław
+ Różni Wykonawcy Russen Soul
+ Różni Wykonawcy The Rough Guide to the Music of China
+ Huong Thanh Mangustao
+ Styrax Records Presents Various Artists
+ Amon Tobin - Solid Steel: Recorded Live
+ Andy Vaz - Live In Tokyo
+ Repeat Orchestra - The Orginal Dimension
+ Rhythm King And Her Friends - I Am Disco
+ Anthony Rother - Popkiller
+ Sex In Dallas - Around The War
+ Leichtmetall - s/t
+ Robert Lippok - Falling Into Komeit
+ B.Fleischmann & Herbert Weixelbaum Presents: Duo 505 - Late
+ Erotic Moments In House Vol. 3
+ Mike Fellow - Limited Storyline Guest
>> Christopher Just - Jeans & Electronic
+ Benny Blanko - 8 Ft. In The Air
+ Rene Breitbarth - With A Little Luck
+ Chica Disco Vol. 2
+ Convergence Club - Brothers In Harmony Vol. 1 / Brothers In Harmony Vol. 2
+ Corker/Conboy - Six For Fire

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Ogień i pasja - wywiad z Mickiem Harrisem
+ W cieniu gotyckiej katedry - profil wytwórni Kompakt