"Beneath The Surface", Moods And Grooves 2004
www.moodsandgrooves.com
www.big50entertainment.com

Zanim wyjmie się którąś z dwóch płyt z tego zestawu, trzeba otworzyć pięknie wydany digipack. A tam fragment Psalmu 150: "Chwalcie Go dźwiękiem rogu/ chwalcie Go na harfie i cytrze/ Chwalcie Go bębnem i tańcem/ chwalcie Go na strunach i flecie!/ Chwalcie Go na cymbałach dźwięcznych/ chwalcie Go na cymbałach brzęczących/ Wszystko, co żyje, niech chwali Pana". Te natchnione słowa sprzed wieków stanowią preludium do nadzwyczaj nowoczesnej muzyki - ale tak samo mądrej, głębokiej i uduchowionej.

Mike Grant, szef rezydującej od pięciu lat w Detroit wytwórni Moods And Grooves zebrał na pierwszej kompilacji swej tłoczni 25 utworów pochodzących w większości z wydanych przez nią winyli. Dało to dwie i pół godziny muzyki w wykonaniu mniej lub bardziej znanych producentów specjalizujących się w najszlachetniejszych odmianach house'u. Ich utwory skonstruowane są z nisko zawieszonych linii basu, pulsujących bitów, ciepłych brzmień i porywających melodii. Dominuje typowy dla artystów z Detroit i Nowego Jorku ultra deep house - prezentuje go Alton Miller ("Straight Ahead"), Rick Wade ("Forever Night", "Though Process"), Boo Williams ("The Message"), Demarkus Lewis ("Needles") i Brian Harden ("The Horn", "Sixth Trumpet"). Dodatkowymi składnikami tych nagrań są wzbogacające brzmienie damsko-męskie zaśpiewy i partie solowe akustycznych instrumentów: trąbki, pianina, organów, wibrafonu czy gitary. Sporo również na obu dyskach bardziej surowego funky house'u - reprezentują go nagrania Andresa ("Just A Prayer", "Is It Cool?"), Boo Williamsa ("Summer Love"), Johna Tejady & Ariana Leviste ("Fashion Avenue") i Altona Millera ("Chaising Dreams"). Pojawiają się w nich soulowe, czy nawet gospelowe wokalizy i lekko podłamane, niemal garażowe bity. Trafiamy tu również na przykłady mocnego hard house'u (G Flame & Mr G w "Swing Crewz II"), przestrzennego techno-house'u (John Tejada & Arian Leviste w "Throwback"), rozedrganego tribal house'u (Brian Harden w "Nomadic Jazz", Demarkus Lewis w "Watching You"), oszczędnego minimal house'u (Da Sampla w "The Rider"), a nawet wywiedzionego z tradycji plemiennej muzyki Czarnych - transowego jazz house'u (KDJ "Untitled 1").

Sam właściciel firmy - Mike Grant - prezentuje swe wszechstronne umiejętności w pięciu numerach. I tu również można mówić o różnorodności. Raz jest to klasyczny deep house z ciepłymi klawiszami i męskim monologiem ("The Struggle Of My People"), a kiedy indziej ambientowa miniatura uzupełniona soulową wokalizą ("A Beautiful Thing").

Muzyka znajdująca się na "Beneath The Surface" wyrasta z przesiąkniętej chrześcijańską religijnością murzyńskiej duchowości - jej producenci, zgodnie z nawoływaniem biblijnego psalmisty, chwalą Pana "bębnem i tańcem", tworząc energetyczną elektronikę z mistycznym przesłaniem. Amadeo Modigliani powiedział kiedyś, że "prawdziwym artystą jest ten, kto potrafi nawiązać kontakt z Bogiem". Mike Grant i jego przyjaciele na pewno są prawdziwymi artystami. Praise The Lord!

PAWEŁ GZYL


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Kapital Band 1 - 2CD
+ trio x 3 - New Jazz Meeting: Baden-Baden 2002
+ Jason Kahn - Miramar
+ Keith Rowe/Christian Fennesz - Live AA The Lu
+ Emergency! - Loveman Prays For Psychical Sing
+ Muslimgauze - Azzazin
+ Keiji Haino - Black Blues [version acoustique]
+ Gamelan Son of Lion - The Complete Gamelan in the New World
+ Tied and Tickled Trio - Observing System
+ Basic Channel - Tak To Jest Z Pewnością Basic Channel
+ Orkiestra św. Mikołaja - Jeden koncert
+ Brak, Kontrola W., Moskwa, The Corpse - Poroniona Generacja
+ Nomeansno - The People's Choice
+ Mira Calix - Skimskitta
+ Ken Vandermark's Sound In Action Trio - Design In Time / Paal Nilssen-Love and Ken Vandermark - Dual Pleasure
+ Squarepusher - Ultravisitor
+ Larvae - Fashion Victim
+ V/A Bucolique VOL01
+ Trio Resistances (Tocanne, Martin, Keller) - Global Songs
+ FLÖSSIN - Lead Singer
+ Secret Mommy - Hawaii 5.0
+ MULTIPLEX - With Hands + Feet
+ Le Charmant Rouge - Post No Bill
+ Jimi Tenor - Beyond The Stars, Kitty Yo
+ Sláinte! - Space Edition
+ Signal to Noise Ratio - demo II
+ Shire - Shire
+ Różni Wykonawcy - Rock Atak Round 1
+ Obscure - Antichristian Crusade
+ My Friends And I
+ Sweet Slave - Rotten
+ Remote Spaces - Silos
+ Sneak-Thief Vs. Polygamy Boys - Live In Berlin
+ Monosound - We
>> Beneath The Surface
+ Neo.Pop 04
+ Savas Pascalidis - Evolution
+ Pigeon Funk
+ Kompakt 100
+ Ellen Allien - My Parade
+ The Customers - Furious
+ J.Frede Vs. Scanner - Diary
+ The Go Find - Miami
+ Kiki - Run With Me

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Elektronika z innej bajki - Morr Music