Keith Rowe/Christian Fennesz - "Live AA The Lu", Erstwhile Records 2004

Ta płyta jest świadectwem spotkania starego z nowym (no, może biorąc pod uwagę staż Fennesza średnio-nowym). Keith Rowe - obecny na scenie muzyki improwizowanej od z górą czterdziestu lat - znany jest z licznych, muzycznych spotkań z rozmaitymi artystami. Tym razem przyszłą kolei na cenionego "laptopowca", z którym współpracował już w obrębie formacji MIMEO.

Niestety, płyta nieco rozczarowuje, nie tyle może jako efekt pewnych ograniczeń stylistycznych, czy też, szerzej, sztywności pewnej koncepcji - ponieważ początek sugeruje, że mogłoby to być dzieło co najmniej bardzo dobre - lecz jako spójna, przemyślana całość. Po znakomitym, intrygującym wstępie muzycy nie potrafią utrzymać poziomu, w dalszej części płyty napięcie spada, Rowe i Fennesz zdają się błądzić, próbując różnych kierunków, żadnego z nich nie eksplorując do końca, ba a nawet pozwalają sobie na chwile przestoju. Nie chcę wywołać wrażenia, że płyta jest kompletną porażką. Nie, można nawet uznać, że jest dobra, lecz początek podniósł poprzeczkę bardzo wysoko - mamy wręcz do czynienia z małym trzęsieniem ziemi, ale niestety Rowe i Fennesz nie potrafili pójść w ślady Hitchcocka - podczas gdy dalsza część jest zapisem stagnacji czy wręcz regresu.

Kolejny mój zarzut to brak współpracy; muzycy nie w każdym momencie potrafią być razem, czasem wydaje się wręcz, że Fennesz nie może nadążyć za Rowem. Cóż, może mieli gorszy dzień, może nie byli jeszcze zgrani, wszak płyta stanowi zapis ich pierwszego koncertu w duecie. Podobno późniejsze były dużo ciekawsze, jeśli to prawda, to szkoda, że Jon Abbey zdecydował się na wydanie właśnie tego nagrania - w dodatku, chyba nie całego, ponieważ można odnieść wrażenie, że zostało ono wyciszone przed końcem. Mimo wszystkich tych zarzutów, moim zdaniem warto tej płyty wysłuchać, gdyż zawiera kilka prawdziwie fascynujących fragmentów, czyli około dwudziestu minut znakomitej muzyki.

I jeszcze jedno: zetknąłem się z poglądem, że ta płyta jest słaba, bo Fennesza wcale nie można rozpoznać, gdyż nie gra on tutaj tak, jak zwykł to robić. Cóż, ten zarzut wydaje mi się nieco nie na miejscu. Od razu śpieszę wyjaśnić, że tę płytę firmuje Christian Fennesz. Sądzę, że w ten właśnie sposób artysta chciał uprzedzić takie zarzuty i dać do zrozumienia, że nie należy tutaj szukać tego, co można znaleźć na płytach podpisanych samym tylko nazwiskiem. Warto pamiętać, że od wielu już lat penetruje on obszary nieco bardziej abstrakcyjnych dźwięków, uczestnicząc w rozmaitych improwizowanych przedsięwzięciach. Zapisem niektórych z nich są zarówno płyty bardzo udane, jak chociażby wspólne nagrania z Polwechsel czy Dafeldeckerem, Stanglem i Siewertem, jak i inne, tylko poprawne np. "Dawn" z Van Bergerem i Prinsem, czy też ta właśnie omawiana.

TK


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Kapital Band 1 - 2CD
+ trio x 3 - New Jazz Meeting: Baden-Baden 2002
+ Jason Kahn - Miramar
>> Keith Rowe/Christian Fennesz - Live AA The Lu
+ Emergency! - Loveman Prays For Psychical Sing
+ Muslimgauze - Azzazin
+ Keiji Haino - Black Blues [version acoustique]
+ Gamelan Son of Lion - The Complete Gamelan in the New World
+ Tied and Tickled Trio - Observing System
+ Basic Channel - Tak To Jest Z Pewnością Basic Channel
+ Orkiestra św. Mikołaja - Jeden koncert
+ Brak, Kontrola W., Moskwa, The Corpse - Poroniona Generacja
+ Nomeansno - The People's Choice
+ Mira Calix - Skimskitta
+ Ken Vandermark's Sound In Action Trio - Design In Time / Paal Nilssen-Love and Ken Vandermark - Dual Pleasure
+ Squarepusher - Ultravisitor
+ Larvae - Fashion Victim
+ V/A Bucolique VOL01
+ Trio Resistances (Tocanne, Martin, Keller) - Global Songs
+ FLÖSSIN - Lead Singer
+ Secret Mommy - Hawaii 5.0
+ MULTIPLEX - With Hands + Feet
+ Le Charmant Rouge - Post No Bill
+ Jimi Tenor - Beyond The Stars, Kitty Yo
+ Sláinte! - Space Edition
+ Signal to Noise Ratio - demo II
+ Shire - Shire
+ Różni Wykonawcy - Rock Atak Round 1
+ Obscure - Antichristian Crusade
+ My Friends And I
+ Sweet Slave - Rotten
+ Remote Spaces - Silos
+ Sneak-Thief Vs. Polygamy Boys - Live In Berlin
+ Monosound - We
+ Beneath The Surface
+ Neo.Pop 04
+ Savas Pascalidis - Evolution
+ Pigeon Funk
+ Kompakt 100
+ Ellen Allien - My Parade
+ The Customers - Furious
+ J.Frede Vs. Scanner - Diary
+ The Go Find - Miami
+ Kiki - Run With Me

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Elektronika z innej bajki - Morr Music