trio x 3 - "New Jazz Meeting: Baden-Baden 2002", Hat Hut 2004

Poniższa recenzja stanowi swoisty remix tekstu, który swego czasu pojawił się na www.diapazon.pl

Album "New Jazz Meeting Baden Baden 2002" to owoc twórczego spotkania dziewięciu muzyków, reprezentujących odmienne zdawałoby się światy: jazz (Steve Lacy, Peter Herbert, Wolfgang Reisinger) współczesną elektronikę (Bernhard Lang, Christof Kurzmann, Philip Jeck) oraz tzw. nową muzykę (Marcus Weiss, Philippe Racine, Paulo Alvarez).

Kompozycja Bernharda Langa "Differenz/Wiederholung 1.2", której zamysł dobrze oddaje tytuł, została poddana procesowi dekonstrukcji-rekonstrukcji, którego celem było stworzenie tzw. "remiksów", czyli właściwie nie tyle nowych interpretacji nagrania źródłowego, lecz całkowicie nowych konstrukcji (bytów ?), zbudowanych z jego elementów. Niewątpliwie kompozycja Langa zdaje się być wręcz predestynowana do takiego odczytania, ponieważ oparta jest na swoiście pojmowanych, granych przez żywych muzyków loopach, czyli powtórzeniach, małych fragmentów materii muzycznej. Zatomizowana struktura tego utworu ułatwiła wyjęcie odpowiednich cząstek zarejestrowanego wcześniej przez trio Weiss/Racine/Alvarez nagrania i umieszczenie otrzymanych w ten sposób próbek zarówno w laptopach Langa i Kurzmanna, jak również i na wytłoczonych specjalnie dla Jecka płytach. To właśnie loopy stały się materiałem, którym posługiwali się "elektronicy".

Remiksy, o których mowa, pojmowane są dość specyficznie i odmiennie niż przez twórców muzyki użytkowej, bowiem w większości przypadków mamy do czynienia z improwizacjami (warto podkreślić, że duża porcja tej muzyki została zarejestrowana podczas koncertów), czyli interpretacjami tworzonym "tu i teraz", przez muzyków wywodzących się z różnych, zdawałoby się, światów. Zapewne dobranie artystów, których niewiele lub zgoła nic nie powinno łączyć miało na celu skonfrontowanie metod i środków, jaki mi zwykli się oni posługiwać przy tworzeniu muzyki. Być może chodziło też o sprowokowanie muzyków do przezwyciężenia dotychczasowych przyzwyczajeń i wypracowanych przez lata nawyków tak, by ich partie zostały dopasowane do partii pozostałych. Założeniem Langa było, aby w każdym składzie znalazło się miejsce dla co najmniej jednego przedstawiciela świata elektroniki, tak więc najważniejszym wyróżnikiem zarówno całego albumu, jak i poszczególnych nagrań jest interakcja dźwięków elektronicznych z brzmieniem "żywych" instrumentów. Rozmaite konfiguracje - od solisty do nonetu - i odmienne techniki artykulacji oraz swobodne manipulowanie zarejestrowanym wcześniej materiałem pozwoliły na stworzenie dwunastu remiksów, które charakteryzują się bogatym, urozmaiconym tłem oraz dość interesującym, chociaż nie zawsze wyraźnie dopowiedzianym i zaznaczonym na pierwszym planie rytmem. Mimo wielości szczegółów nie odczuwa się przesytu, a co ważniejsze, muzykom pozostaje sporo miejsca na partie solowe. I to właśnie one sprawiają, że poszczególne remiksy, splatające w jeden warkocz elementy różnych stylistyk, ukazują coraz to inne oblicze "Differenz/Wiederholung 1.2". Chociaż, sprawą otwartą zostaje to, czy wciąż mamy do czynienia z kompozycją Langa, czy też może za każdym razem jest to już inny utwór. Otrzymaliśmy w ten sposób całkiem sporą porcję udanych, prawdziwie intrygujących i raczej trudnych do zaszufladkowania nagrań, które charakteryzuje umiejętnie wyważona równowaga pomiędzy kompozycją i improwizacją, pomiędzy tworzeniem oraz odtworzeniem.

TK


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Kapital Band 1 - 2CD
>> trio x 3 - New Jazz Meeting: Baden-Baden 2002
+ Jason Kahn - Miramar
+ Keith Rowe/Christian Fennesz - Live AA The Lu
+ Emergency! - Loveman Prays For Psychical Sing
+ Muslimgauze - Azzazin
+ Keiji Haino - Black Blues [version acoustique]
+ Gamelan Son of Lion - The Complete Gamelan in the New World
+ Tied and Tickled Trio - Observing System
+ Basic Channel - Tak To Jest Z Pewnością Basic Channel
+ Orkiestra św. Mikołaja - Jeden koncert
+ Brak, Kontrola W., Moskwa, The Corpse - Poroniona Generacja
+ Nomeansno - The People's Choice
+ Mira Calix - Skimskitta
+ Ken Vandermark's Sound In Action Trio - Design In Time / Paal Nilssen-Love and Ken Vandermark - Dual Pleasure
+ Squarepusher - Ultravisitor
+ Larvae - Fashion Victim
+ V/A Bucolique VOL01
+ Trio Resistances (Tocanne, Martin, Keller) - Global Songs
+ FLÖSSIN - Lead Singer
+ Secret Mommy - Hawaii 5.0
+ MULTIPLEX - With Hands + Feet
+ Le Charmant Rouge - Post No Bill
+ Jimi Tenor - Beyond The Stars, Kitty Yo
+ Sláinte! - Space Edition
+ Signal to Noise Ratio - demo II
+ Shire - Shire
+ Różni Wykonawcy - Rock Atak Round 1
+ Obscure - Antichristian Crusade
+ My Friends And I
+ Sweet Slave - Rotten
+ Remote Spaces - Silos
+ Sneak-Thief Vs. Polygamy Boys - Live In Berlin
+ Monosound - We
+ Beneath The Surface
+ Neo.Pop 04
+ Savas Pascalidis - Evolution
+ Pigeon Funk
+ Kompakt 100
+ Ellen Allien - My Parade
+ The Customers - Furious
+ J.Frede Vs. Scanner - Diary
+ The Go Find - Miami
+ Kiki - Run With Me

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Elektronika z innej bajki - Morr Music