Styrofoam - "Nothing's Lost", Morr Music 2004
www.morrmusic.com
www.styro.be

Poprzednia płyta Styrofoam - "I'm What's There To Show That Something's Missing" była kompletnym zaskoczeniem - nie dość, że nosiła zabójczo długi tytuł, to jeszcze zawierała przeraźliwie smętną muzykę z manierycznymi wokalami samego Arne Van Petegema. Wydawało się, że utalentowany muzyk zagubił się w desperackich próbach upopowienia swej ilustracyjnej muzyki. Tymczasem nowy album Styrofoam rzuca nowe światło na słabo ocenionego poprzednika. "I'm What's..." jawi się w nim jako wprawka czy dźwiękowe ćwiczenie przed właściwym dziełem, jakim jest "Nothing's Lost".

Nowy album Stryofoam powstał właściwie przez przypadek. Kiedy popularny klub z Brukseli - Ancienne Belgique - rozpoczął obchody 25-lecia swego istnienia, jego kierownik artystyczny, Kurt Overbergh, poprosił Van Petegema o przygotowanie specjalnego koncertu, na którym zaprezentowałby nowe kompozycje z udziałem zaproszonych gości. Kiedy muzyk przystąpił do realizacji projektu, okazało się, że efekty są na tyle ciekawe, że warto je utrwalić na płycie.

I rzeczywiście: "Nothing's Lost" to najlepsza płyta wydana przez Morr Music w tym roku. Van Petegem, nie rezygnując z uparcie forsowanej formuły klasycznej piosenki pop, nasycił ją takim bogactwem dźwięków i głosów, że dało to zaskakująco dobry efekt.

Płytę otwiera zupełnie niespodziewane zetknięcie całkowicie odmiennych stylistyk: melancholijnego popu, rocka, IDM i hip hopu. Nostalgiczna melodia niesiona przez syntezatory oraz głosy Van Petegema i Valerie Trebeljahr z Lali Puny, miesza się z chrzęszczącymi bitami, natchnioną partią gitary Michy Achera z The Notwist i sugestywnym rapem Aliasa z kolektywu Anticon. "Ticket Out Of Town" przywołuje klimat lat 80.: ściana gitarowego dźwięku w stylu My Bloody Valentine czy Slowdive podszyta zostaje nerwowym basem spod znaku New Order. A do tego - nieśmiały wokal Van Petegema. W "Couches In Alleys" otrzymujemy zwiewny synth pop osadzony na wyprodukowanych przez Aliasa hiphopowych bitach. Mikrofon należy tym razem do Bena Gibbarda z postrockowej grupy The Postal Service/Death Cab For Cutie z Seattle. Dwa, zupełnie odmienne podkłady rytmiczne napotykamy w "Your Eyes Only" - najpierw pojawia się wolny, smolisty, zdubowany bit, który potem niespodziewanie zamienia się w cyfrowego połamańca w stylu electro. A do tego potoczyste klawisze i niezachwiany jakimikolwiek zmianami podkładu głos Van Petegema. "Front To Back" to swoisty hołd Styrofoam oddany mistrzom z Kraftwerku. Żeby było ciekawiej - zaśpiewany soulowym falsetem Andrew Kenny'ego z American Analogue Set. Potencjalnym hitem z "Nothing's Lost" może okazać się utwór "Anything" z głosami Benta Van Looya z niezwykle popularnej w Belgii grupy Das Pop i Japonki Miki z Pitchtunera. Całość kończy "Make It Mine", w którym gitara Michy Achera, piano Bena Gibbarda, wokal Van Petegema nakłada się na noworomantyczne pasaże syntezatorowe w stylu The Human League i hiphopowy podkład Aliasa.

Niesamowita płyta - zaledwie 40 minut z okładem, a tyle się tu dzieje! Mistrzowska synteza wszystkiego co najmodniejsze i najlepsze w dzisiejszej popkulturze. A do tego o indywidualnym rysie i nie do podrobienia. No i jeszcze przecudna okładka - jak ze starego filmu Truffaut czy Godard.
Prawdziwe cacko.

PAWEŁ GZYL


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Helvetikone 12'' / Bogger 12''
+ Jude - Combat Exhaustion
+ Peter Brötzmann Chicago Tentet - Signs
+ Jono El Grande - Fevergreens
+ ZeTor - Follow Me
+ Namlook - VII - Subharmonic Interference
+ Subgenius - Orange
+ Speicher 2
+ State River Widening - Cottonhead
>> Styrofoam - Nothing's Lost
+ Le Tigre - This Island
+ Toog - Lou Etendue
+ Triola - Im Funftonraum
+ Languis - The Four Walls
+ Marz - Wir Sind Hier
+ Mysterymen - Everything But An Answer
+ Noel - Wrong Places
+ Poto And Cabengo
+ Silicon Soul - Who Needs Sleep Tonight - Remixes
+ Ana Da Silva - The Lighthouse
+ Electronicat - Dans Le Bois
+ Frivolous - Somewhere In The Suburbs
+ German Broadcasters - Activate
+ Everything Is Green
+ I'm Not A Gun - Our Lives On Wednesdays
+ Illectric - Paranoia
+ Benjamin Brunn - Koenig Und Drache
+ Calamalka - Shredders Dub
+ Camping - Suburban Shore
+ David Carretta - Kill Your Radio
+ The Dirty Criminals - Organized Confuzion
+ Dat Politics - Go Pets Go
+ Ken Vandermark / Brian Dibblee - Duets
+ Spring Heel Jack - Live
+ Fifth Sun Sout El Leil
+ Światogor Pan Połaci Ziem pomorskich
+ Vader The Beast
+ Krzysia Górniak Ultra
+ Iwan Kupała Łućszije Piesni 96-03
+ Catherine Irwin - Cut yourself a switch
+ Amir Baghiri - Ghazal
+ Ghost - Hypnotic Underworld
+ Gong - Acid Motherhood
+ Evan Parker / Barry Guy / Lawrence Casserley - Dividuality
+ Edward Ka-Spel - Lyvv China Doll
+ David Parsons - Shaman