Adult. - "Gimme Trouble", Thrill Jockey 2005
www.thrilljockey.com
www.ersatzaudio.com
www.adultperiod.com

Uwaga - Adult. to już nie duet, ale trio - do Nicoli Kuperus i Adama Lee Millera dołączył multinstrumentalista Samuel Consiqlio. To właśnie w tym składzie powstał materiał na nowy album formacji - "Gimme Trouble". Prace nad nim trwały nadzwyczaj krótko - zaledwie dwa tygodnie, wygospodarowane przez muzyków w przerwie między koncertami w Europie i USA. Wszystkie utwory zostały nagrane w nowym studiu Kuperus i Millera, urządzonym na strychu ich domu w Detroit.

Już wydana wiosną tego roku epka "D.U.M.E." wskazywała, że grupa zaostrzyła swoje brzmienie. Nic więc dziwnego, że ich nowy album jest rozwinięciem tamtych pomysłów. Słychać to od razu w warstwie rytmicznej - owszem, to nadal electro, ale znacznie bardziej dynamiczne, nadające się raczej do pogo niż klubowych pląsów ("Gimme Trouble", "Strange Mistakes", "Helen Bach", "Still Waiting"). Nie oznacza to jednak jakiejś monotonii - zupełną nowością są tu syntetyczne bity zaczerpnięte z wczesnych dokonań Cabaret Voltaire ("In My Nerves", "Lovely Love", "Seal In Me") czy Johna Foxxa ("Dissapoint The Youth"). Mało tego - trafiają się na płycie również nagrania utrzymane w wolnym metrum - bliskie hipnotycznej, nowofalowej motoryce ("Bad Ideas", "Though I Choked"). Do klimatów z lat 80. odwołują się także brzmienia klawiszy - metaliczne, szorstkie, surowe, czasem popiskujące oldskulowymi dźwiękami w stylu B-52s ("Scare Up The Birds"), a kiedy indziej warczące zdeformowanymi riffami niczym w nagraniach Cabaret Voltaire ("Lovely Love") czy wibrujące efektami w stylu sci-fi rodem z produkcji Devo ("Gimme Trouble"). O postpunkowym charakterze nagrań z płyty świadczą przede wszystkim brzmienia nisko nastrojonej gitary i przesterowanego basu, wywiedzione z gotyckich klimatów Bauhaus ("Though I Choked", "Strange Mistakes", "In My Nerves"). Zupełnie inaczej śpiewa na nowej płycie Nicola Kuperus - tym razem jej wokal ma niemal histeryczną barwę i bardziej przypomina melodyjne skandowanie w stylu Poly Styrene z X-Ray Spex czy Siouxsie Sioux z najwcześniejszego okresu działalności The Banshees. Wszystko to, co jakiś czas podlewane jest industrialnymi zgrzytami, tworzącymi mroczne i hałaśliwe tło ("Dissapoint The Youth", "Turn Into Forever", "Helen Bach").

Adult. osiągają na "Gimme Trouble" wyżyny wypracowywanego przez lata stylu. Łączą w nim różne elementy alternatywnych gatunków, otrzymując jedyną i niepowtarzalną całość.

PAWEŁ GZYL


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Odd Nosdam - Burner
+ Nine Inch Nails - With Teeth
+ Otomo Yoshihide's New Jazz Orchestra - Otomo Yoshihide's New Jazz Orchestra
+ Peter Brotzmann Chicago Tentet feat. Mike Pearson - Be Music, Night. A Homage to Kenneth Patchen; Crimetime Orchestra feat. Bjornar Andresen - Life Is A Beautiful Monster; Frode Gjerstad Trio with Peter Broztmann - Sharp Knives Cut Deeper; No Spaghetti Edition - Listen... And Tell Me What It Was
+ Le forbici Di manitu - Terrore nello Spazio
+ A Cid Symphony - A Cid Symphony
+ The Peter Brötzmann Chicago Tentet - Be Music, Night. A Homage to Kenneth Patchen
+ The Village Orchestra - Et In Arcadia Ego
+ Andy Vaz - Sound Variations 8-8
+ Andy Vaz - People Inside/Outside
+ Andy Vaz - Live In Detroit
+ Different State - More Than Music
+ Seltsam & Strahler - ^o^
+ Dijf Sanders - To Be A Bob
+ Donna Regina - Slow Killer
+ Phon.O - Burn Down The Town
+ Andrew Pekler - Strings + Feedback
+ The Orb - Okie Dokie It's The Orb On Kompakt
+ LE:01
+ Heiko Laux - Spread
+ Lappetites - Before The Libretto
+ Los Hermanos - On Another Level
+ Hard-Fi - Stars Of CCTV
+ Grlz - Women Ahead Of Their Time
+ Goldfrapp - Supernature
+ Avia Gardner - More Than Tongue Can Tell
+ Galaxy 2 Galaxy - Hitech Jazz Compilation
+ Fuck-off Machete - If Gold Was Silver And Silver Was Gold
+ Frau-Doktor - Astronauten
+ Flanger - Spirituals
+ Erdbeerfeld - Schwerelos
+ The Dolls - The Dolls
+ Desormais - Dead Letters To Lost Friend
+ Vladislav Delay - The Four Quarters
+ Mr De' - Renaissance
+ Confutatis - Built In Anger
+ Column One - Dream Time
+ B. Calloway - Black Grooves
+ Arpanet - Quantum Transposition
+ Matias Aguayo - Are You Really Lost?
>> Adult. - Gimme Trouble
+ Damon Aaron - Ballast

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ We've tried new things - Adult - wywiad
+ FEMEV - relacja z festiwalu