"LE:01", London Electrics 2005
www.londonelectrics.co.uk

Zaczęło się od spotkania przy piwie szefów dwóch małych londyńskich wytwórni - Seed i Ucharted Audio - promujących inteligentną elektronikę. Wpadli oni na pomysł, aby stworzyć koalicję kilku firm, zajmujących się wydawaniem podobnej muzyki, której celem byłaby koordynacja wszelkich działań mających na celu dotarcie z ofertą do jak najszerszej publiczności. Do Seed i Uncharted Audio dołączyły więc cztery następne tłocznie: Expanding Records, Ai Records, Highpoint Lowlife i SRL Records. Pierwszym efektem ich współpracy jest kompilacja “LE:01", na której znalazło się dwanaście utworów reprezentujących wspomniane wytwórnie.

Mimo, iż prawie wszystkie kompozycje mieszczą się w formule IDM, poszczególni artyści próbują nadać wynikającym z nich dźwiękom własne oblicze. Expanding Records proponuje utwory Benge i Vessela - pierwszy wykorzystuje charakterystyczne dla tej wytwórni klawesynowe brzmienia klawiszy ("Panhard"), a drugi - próbuje eksperymentować z łączeniem przeciwstawnych dźwięków - łagodnych i agresywnych ("State"). Z Ai Records dostajemy ciepłe techno z fortepianowym pasażem w wykonaniu Jacena Solo ("Abstract Soul") i elektro-akustyczną miniaturę z samplami gitary i ekscentrycznym rytmem wybijanym na werblu, wyprodukowaną przez Yellotone ("Tonight IQ"). Highpoint Lowlife wybrali na kompilację kompozycje Bovaflux i Fisk Industries. Obaj artyści potwierdzają swa opinię utalentowanych poszukiwaczy nowych brzmień. Pierwszy wpisuje funkową pulsację w głębokie, ambientowe tło ("Kleine"), a drugi - zlepia ze sobą połamane rytmy, pozwijane pasaże syntezatorów i mroczne basy ("Largo Winch"). W podobnych klimatach poruszają się artyści z Seed Records - Digitonal i Posthuman. Ci pierwsi, łączą elementy muzyki klasycznej z nastrojową elektroniką i chroboczącymi rytmami ("Cantus V"), a drudzy - wpisują kobiecą wokalizę w wodniste brzmienia klawiszy i podrasowują to wszystko zdubowanym, metalicznym pulsem. Nagrania Blamstrain i 11t1 z SRL Records to zupełnie różne bajki: pierwsze porusza się w obrębie kosmicznego ambientu ("Lumi"), a drugie atakuje breakbeatowym podkładem z acidowym loopem i progrockowymi klawiszami ("Guac Off"). Ze skarbnicy Unchanted Audio pochodzi najlepsza kompozycja na kompilacji - "What Was You Like?" LJ Kruzera, w którym mistyczny motyw fortepianowy przeplata się z zsamplowanymi głosami rwanych rozmów i onirycznym strumieniem ciepłych tonów syntezatorów. Album kończy Line z utworem "A Mistake" - energetyczną piosenką osadzoną na połamanym podkładzie.

"LE:1" to ciekawa wizytówka londyńskiej sceny IDM - idealne wprowadzenie do osobnych katalogów poszczególnych wytwórni.

PAWEŁ GZYL


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Odd Nosdam - Burner
+ Nine Inch Nails - With Teeth
+ Otomo Yoshihide's New Jazz Orchestra - Otomo Yoshihide's New Jazz Orchestra
+ Peter Brotzmann Chicago Tentet feat. Mike Pearson - Be Music, Night. A Homage to Kenneth Patchen; Crimetime Orchestra feat. Bjornar Andresen - Life Is A Beautiful Monster; Frode Gjerstad Trio with Peter Broztmann - Sharp Knives Cut Deeper; No Spaghetti Edition - Listen... And Tell Me What It Was
+ Le forbici Di manitu - Terrore nello Spazio
+ A Cid Symphony - A Cid Symphony
+ The Peter Brötzmann Chicago Tentet - Be Music, Night. A Homage to Kenneth Patchen
+ The Village Orchestra - Et In Arcadia Ego
+ Andy Vaz - Sound Variations 8-8
+ Andy Vaz - People Inside/Outside
+ Andy Vaz - Live In Detroit
+ Different State - More Than Music
+ Seltsam & Strahler - ^o^
+ Dijf Sanders - To Be A Bob
+ Donna Regina - Slow Killer
+ Phon.O - Burn Down The Town
+ Andrew Pekler - Strings + Feedback
+ The Orb - Okie Dokie It's The Orb On Kompakt
>> LE:01
+ Heiko Laux - Spread
+ Lappetites - Before The Libretto
+ Los Hermanos - On Another Level
+ Hard-Fi - Stars Of CCTV
+ Grlz - Women Ahead Of Their Time
+ Goldfrapp - Supernature
+ Avia Gardner - More Than Tongue Can Tell
+ Galaxy 2 Galaxy - Hitech Jazz Compilation
+ Fuck-off Machete - If Gold Was Silver And Silver Was Gold
+ Frau-Doktor - Astronauten
+ Flanger - Spirituals
+ Erdbeerfeld - Schwerelos
+ The Dolls - The Dolls
+ Desormais - Dead Letters To Lost Friend
+ Vladislav Delay - The Four Quarters
+ Mr De' - Renaissance
+ Confutatis - Built In Anger
+ Column One - Dream Time
+ B. Calloway - Black Grooves
+ Arpanet - Quantum Transposition
+ Matias Aguayo - Are You Really Lost?
+ Adult. - Gimme Trouble
+ Damon Aaron - Ballast

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ We've tried new things - Adult - wywiad
+ FEMEV - relacja z festiwalu