The Orb - "Okie Dokie It's The Orb On Kompakt", Kompakt 2005
www.kompakt-net.de
www.theorb.com

Prędzej czy później to musiało nastąpić. Przecież najbliższym współpracownikiem Alexa Patersona od wielu lat pozostaje Thomas Fehlmann. A ten jest blisko związany z kolońskim Kompaktem, który wydał jego pamiętny solowy album - "Visions Of Blah". Najpierw były więc winylowe single, a teraz otrzymujemy nowy album The Orb - w niecały rok po udanym "Bicycles And Tricycles".

Czy ze względu na profil niemieckiej firmy, zawiera on muzykę bliską producentom działającym w mieście wspaniałej katedry? Poniekąd tak - ale z zachowaniem własnej tożsamości brytyjskiego kolektywu.

Album wyraźnie dzieli się bowiem na dwie części. Pierwsza ma zdecydowanie rytmiczny charakter. Znajdujemy tu sporo nowinek - przede wszystkim typowe dla Kompaktu mechaniczne bity - głównie w "Cool Harbour", ale też nieco bardziej pokombinowanych "Captain Korma" i "Kan Kan". W pozostałych nagraniach z tej części płyty jest więcej orbowej motoryki - to dubowa pulsacja w "Beatitude" i "Ripples", ale też niedookreślone i niejednoznaczne głębokie i zbasowane pulsy "Komplikation", "Lunik TM" i "Rolo". Przestrzenie między rytmami wypełniają tu wodniste dźwięki, dochodzące do słuchacza jakby z podziemnych kanałów: szorstkie, szeleszczące, pluskające ("Komplikation", "Kan Kan", "Rolo"). Pojawiają się tu również acidowe loopy ("Ripples"), metaliczne akordy skorodowane studyjnymi zakłóceniami ("Beatitude"), syntetyczne smyki ("Cool Harbour"), a nawet wokal Schneidera TM ("Lunik TM").

Druga część krążka to wycieczka Alexa Patersona w krainę kompaktowego pop ambientu, po której jego przewodnikiem jest Ulf Lohmann. Sześć kompozycji, układających się w minimalistyczną suitę w stylu abstrakcyjnego "Pomme Firtz", opiera się przede wszystkim o posklejane ze sobą sample - fortepianu ("Traumvogel"), smyczków ("Because/Before - Sibirische Musik"), harfy ("Tin Kan"), dęciaków ("Kompagna - Zandic Mix"), gitary ("Falkenbrueck"), a nawet całej orkiestry ("Snowbow"). Słychać tu nawet kosmiczne chóry, zapamiętane z najwcześniejszych produkcji formacji ("Traumvogel", "Tin Kan"). Wszystko to jest wtopione w monotonnie płynący i nieznacznie modulowany strumień onirycznych dźwięków, rodem z wykreowanej przez Kompakt estetyki pop ambient.

Przygoda Alexa Patersona z kolońską wytwórnią odświeża brzmienie The Orb, wnosi do niego nowe elementy, mieszając je starannie z dawnymi inspiracjami. W efekcie powstaje oryginalna wartość w historii formacji - intrygująca i fascynująca.

PAWEŁ GZYL


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Odd Nosdam - Burner
+ Nine Inch Nails - With Teeth
+ Otomo Yoshihide's New Jazz Orchestra - Otomo Yoshihide's New Jazz Orchestra
+ Peter Brotzmann Chicago Tentet feat. Mike Pearson - Be Music, Night. A Homage to Kenneth Patchen; Crimetime Orchestra feat. Bjornar Andresen - Life Is A Beautiful Monster; Frode Gjerstad Trio with Peter Broztmann - Sharp Knives Cut Deeper; No Spaghetti Edition - Listen... And Tell Me What It Was
+ Le forbici Di manitu - Terrore nello Spazio
+ A Cid Symphony - A Cid Symphony
+ The Peter Brötzmann Chicago Tentet - Be Music, Night. A Homage to Kenneth Patchen
+ The Village Orchestra - Et In Arcadia Ego
+ Andy Vaz - Sound Variations 8-8
+ Andy Vaz - People Inside/Outside
+ Andy Vaz - Live In Detroit
+ Different State - More Than Music
+ Seltsam & Strahler - ^o^
+ Dijf Sanders - To Be A Bob
+ Donna Regina - Slow Killer
+ Phon.O - Burn Down The Town
+ Andrew Pekler - Strings + Feedback
>> The Orb - Okie Dokie It's The Orb On Kompakt
+ LE:01
+ Heiko Laux - Spread
+ Lappetites - Before The Libretto
+ Los Hermanos - On Another Level
+ Hard-Fi - Stars Of CCTV
+ Grlz - Women Ahead Of Their Time
+ Goldfrapp - Supernature
+ Avia Gardner - More Than Tongue Can Tell
+ Galaxy 2 Galaxy - Hitech Jazz Compilation
+ Fuck-off Machete - If Gold Was Silver And Silver Was Gold
+ Frau-Doktor - Astronauten
+ Flanger - Spirituals
+ Erdbeerfeld - Schwerelos
+ The Dolls - The Dolls
+ Desormais - Dead Letters To Lost Friend
+ Vladislav Delay - The Four Quarters
+ Mr De' - Renaissance
+ Confutatis - Built In Anger
+ Column One - Dream Time
+ B. Calloway - Black Grooves
+ Arpanet - Quantum Transposition
+ Matias Aguayo - Are You Really Lost?
+ Adult. - Gimme Trouble
+ Damon Aaron - Ballast

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ We've tried new things - Adult - wywiad
+ FEMEV - relacja z festiwalu