Prima Materia - The Tail of the Tiger [Die Schachtel]
www.die-schachtel.com

Die Schachtel, na co nazwa nie wskazuje, to ulokowana w Mediolanie wytwórnia, która od trzech lat przybliża dokonania mniej lub bardziej znanych włoskich twórców z kręgu muzyki elektronicznej, konkretnej oraz sound-poetry. Ambicją twórców Die Schachtel (jednak nazwa związana jest w Italią, bowiem jest tytułem pochodzącej z 1969 r. kompozycji autorstwa Franco Evangelisti) jest nie tylko publikowanie płyt z nieosiągalnymi dotychczas nagraniami z lat 60-80, lecz wydawanie niezwykłych wydawnictw, które łączą interesującą muzykę z niezwykłą i korespondującą z nią oprawą graficzną. Nic zatem dziwnego, że posiadające niewielkie nakłady winyle oraz kompakty dość szybko stają się pozycjami niedostępnymi. Na koniec tego wstępu warto jeszcze wspomnieć, że Die Schachtel to również rodzaj galerii, w której regularnie goszczą instalacje dźwiękowe, wystawy oraz inne wydarzenia związane z muzyką elektroniczną. Godną rozpropagowania inicjatywą tandemu Bruno Stucchi-Fabio Carboni jest SoundOhm - strona internetowa, mająca być swoistym kompendium wiedzy na temat muzyki awangardowej z lat 60-80 minionego stulecia. Ponieważ jest to nieustanny "work in progress", twórcy zwracają się o pomoc do wszystkich osób posiadających wiadomości, które umożliwią rozbudowę archiwum.

"The Tail of the Tiger" to reedycja jedynej płyty nagranej przez Prima Materia. Materiał pochodzący z wydanego w 1977 r. przez niewielką wytwórnię Ananda, której właścicielami byli Roberto Laneri, Alvin Curran i Giacinto Scelsi, albumu w wersji AD 2005 poszerzony został o dwa nagrania koncertowe z Berlina (październik 1974) oraz Rzymu (styczeń 1976). Jednak niewielkie różnice dotyczące czasu oraz miejsca powstania tychże w żaden sposób nie wpłynęły na muzykę zespołu - zdawać się może, że czas i jego upływ niewiele mają z nią wspólnego. Twórczość włoskiej formacji, porównywanej przez Terry Rileya, klasyka minimal music, a zarazem jednego z komentatorów reedycji, do Theater of Eternal Music, Harmonic Choir oraz Deep Listening Band, w jakiś przedziwny sposób wymyka się analizie umysłu.

Roberto Laneri, główna postać Prima Materia, rozpoczął pracę nad nietypowymi technikami wokalnymi w 1972 roku podczas studiów na Uniwersytecie Kalifornijski (zajmował się tam m.in.: dźwiękiem jako nośnikiem odmiennych stanów świadomości), zespół powstał rok później w San Diego. Od samego początku współpracowała z nim Suzanne Hendricks, a po przenosinach do Włoch, skąd Laneri pochodził, do grona ścisłych współpracowników dołączyli Gianni Nebbiosi oraz Claudio Ricciardi. Prima Materia istniała do roku 1980, w tym czasie przez jej skład przewinęło się wiele osób, m.in.: Alvin Curran, Michiko Hirayama i Maria Monti, regularnie koncertując i propagując śpiew harmoniczny. Niestety nagrań pozostawiła niewiele - zdaje się, że istnieje tylko ten jeden album. Określenia: "minimalism, drones, overtone singing" wyczerpująco przedstawiają charakter zawartej na nim muzyki. Niezwykłym jest to, że choć do stworzenia muzyki użyto wyłącznie ludzkich głosów, to rezultat wydaje się nie posiadać cech ludzkich - tutaj brzmienia i posiadają aurę "elektroniczną". I choć przyzwyczailiśmy się już do technik śpiewaków Tuwiańskich czy Tybetańskich, to wciąż jakże trudno jest uwierzyć, że ludzkie ciało jest w stanie wydać takie dźwięki. Wygląda na to, że jest głos ducha, a nie ciała, a te trzy nagrania zawarte na nowej edycji "The Tail of the Tiger" zaświadczają , że podróż w głąb duszy przynosi niezwykłe rezultaty. Gorąco tę płytę rekomenduję.

TK


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Anthony Rother - This Is Electro. Works 1997-2005
+ randomNumber - Golden Acre Sleeps
+ Radiq - Tomorrow`s Quest
>> Prima Materia - The Tail of the Tiger
+ Mouloud - Mr King And The Sonic Destructor
+ Mirror System - Mirror System
+ Mikkel Metal - Victimizer
+ Gary Martin - Another Place
+ Kiki - Boogybytes Vol.01
+ Bokaj Retsiem - Psychedelic Underground
+ Amps for Christ - The People at Large
+ Brötzmann/Bennink, Schwarzwaldfahrt
+ Wooden Wand and the Vanishing Voice - Buck Dharma
+ Les Rallizes Dénudés, Le 12 mars 1977 á Tachikawa
+ Alessandra Rombolá - Uruena
+ Wade Matthews - Absent Friends
+ 3/4HadBeenEliminated - A year of the aural gauge operation
+ Tape - Rideau
+ Best Of Exun - Vol. 1: 1999 - 2005
+ Crisis - Holocaust Hymns
+ Camping 2
+ Bauchklang - Many People
+ Sampler 6 - Quality Electronic Music
+ Aaron-Carl - Detrevolution
+ Territory Band-4 - Company Switch
+ Dub Tractor - Hideout
+ Ragis - Baltijos Karas
+ Dragana Mirkovic - Trag u Vremenu

- - - - - - - - -

+ OREN AMBARCHI & ROBBIE AVENAIM - Clockwork - Live Recording 21.4.99
+ GERMLIN - Youth Pixxel
+ DAVENPORT - Free Country
+ FRED FRITH / STEVIE WISHART / CARLA KIHLSTEDT - The Compass, Log, and Lead
+ 31 KNOTS - Talk Like Blood / HEADLIGHTS - The Enemies
+ AVAILABLE JELLY - Bilbao Song
+ TOD DOCKSTADER - Aerial #2
+ XIU XIU - Life and Live
+ HALF-HANDED CLOUD - Halos & Lassos / LIZ JANES - Liz Janes & Create(!)
+ HISATO HIGUCHI - 2004 11 2005 4 / She
+ DINOSAUR - Dinosaur Jr. / DINOSAUR JR. - You're Living All Over Me / Bug
+ SASCHA NEUDECK - Schattenwind / NACHTSTROM - Flush
+ MARGO - Furtives Furies
+ IBRAHIM FERRER - Ay, Candela / RUBEN GONZALEZ - Momentos
+ KEVIN AYERS - The BBC Sessions 1970 - 1976
+ VARIOUS ARTISTS - Le World.Reggae II
+ STEVE LANTNER TRIO - Blue Yonder / NATURAL HISTORY - Fur
+ ZION TRAIN - Natural Wonders of the World in Dub
+ O - Numero 0 / THE TELESCOPES - #4
+ sunnO))) - Black One / OREN AMBARCHI - Triste
+ ZE EDUARDO / JACK WALRATH QUARTET - Bad Guys / MICHAEL ATTIAS - Credo / JOE FIEDLER TRIO - Plays the Music of Albert Mangelsdorff / BERNARDO SASSETTI TRIO 2 - Ascent

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ TOP 7 - 2005