Dave DK "Lights & Colours", Moodmusic 2007
www.moodmusicrecords.com

Aż siedem lat minęło, od kiedy wytwórnia Müller Records opublikowała debiutancki album rezydującego w Berlinie didżeja i producenta Davida Krasemanna znanego pod pseudonimem Dave DK - "Sensory Overload". W międzyczasie artysta wyostrzył swój styl i nawiązał współpracę z innymi znanymi firmami - Playhouse i Moodmusic. Po serii udanych singli, ta ostatnia serwuje długo oczekiwany drugi album Krasemanna - "Lights & Colours".
W przeciwieństwie do dynamicznego debiutu, nowy krążek ma zdecydowanie bardziej zrelaksowany charakter. Znajdujące się na nim dziesięć premierowych kompozycji układa się w miarowo płynący strumień o tech-house`owym pulsie. Minimalistyczne bity uzupełniają pojawiające się od czasu do czasu szumy, trzaski i stukoty zaczerpnięte z clickowej formuły ("Cinema Paraiso"). Motoryczny charakter wszystkich nagrań podkreśla niezmordowanie pracujący bas - raz klangujący na funkową modłę ("Rays In The Sun"), a kiedy indziej - chmurny, podszywający zawierające go nagranie lekkim niepokojem ("Illuminated") lub masywny, drgający nisko nad ziemią, wywołujący taneczne wibracje ("Volar").
Te precyzyjnie skonstruowane struktury rytmiczne oplatają oszczędnie stosowane partie syntezatorów. Dave DK serwuje tu zarówno zdubowane akordy ("Illuminated") i przestrzenne pasaże ("Stargazer"), jak również oniryczne plamy ("Cinema Paraiso") i strzeliste smugi ("Sweet Yellow"). W "Nice To See You" pojawia się zaskakująca jazzową barwą partia oldskulowych organów - odpowiada za nią Holger Zilske czyli Smash TV, który również pomógł Dave`owi DK cały album wyprodukować w swoim berlińskim studiu.
Wisienką na tym torcie jest kompozycja "Fading Lights" - słychać w niej zmysłową wokalizę piosenkarki ukrywającej się pod pseudonimem Ira z zespołu The Tape. Jej ciepły głos doskonale wpisuje się w przestrzenny charakter tego niedwuznacznie flirtującego z deep-house`ową formułą nagrania.
Dave DK nie udaje, że wraz z "Lights & Colours" odkrywa na nowo Amerykę. I dobrze - bo jego nowy album to solidna produkcja zrealizowana na wysokim poziomie, która może uprzyjemnić zarówno taneczny wieczór w klubie, jak i spokojne popołudnie w domowym zaciszu.

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Goloka - Afterglow
+ Uusitalo - Karhunainen
+ Sun Electric - Lost & Found 1998 - 2000
+ Christian Smith & John Selway - The Coming Storm
+ Sixtoo - Jackals And Vipers In Envy Of Man
+ Sci.Fi.Lo.Fi Volume 1 - Andrew Weatherall
+ Andrea Sartori - Il Tagliacode
+ Anthony Rother - So Good
+ Robosonic - Sturm & Drang
+ Rechenzentrum - Silence
+ Onur Özer - Kaşmir
+ Múm - Go Go Smear The Poison Ivy
+ Michaela Melian - Los Angeles
+ Kevin Gorman - Chemistry Lock
+ Gigolo Showcase: Jamie Anderson & Content - Body Jackin EP / Lopazz - Fuck Me! EP / Seelenluft Feat. Florian Horwath - Horse With No Name EP / Jor-El - Body Trance EP
+ Expansion - Contraction
>> Dave DK - Lights & Colours
+ Chica & The Folder - Under The Balcony
+ Le Chic - Le Mix
+ 1984 - 4891
+ 19 Wiosen - Pedofil
+ Troum - AIWS
+ Frank Pahl - Songs of War and Peace
+ Grimo - Rag-Time
+ Los Mac's - Kaleidoscope Men / Los Vidrios Quebrados - Fictions
+ Abner Jay - One Man Band
+ Los Angeles Free Music Society - The Lowest Form of Music
+ Zweistein - Trip. Flip Out. Meditation
+ Pärson Sound - Pärson Sound
+ Jackie O Motherfucker - America Mystica