"Expansion - Contraction", Minus 2007
www.m-nus.com

Nowa kompilacja firmowana przez wytwórnię Minus poświęcona jest relacjom pomiędzy ciszą a dźwiękiem we współczesnej elektronice. To zagadnienie - szczególne istotne w estetyce minimal wyznawanej przez twórców związanych z firmą Richie Hawtina - okazało się być niezwykle inspirujące dla zaproszonych na składankę artystów. Otrzymaliśmy bowiem zestaw siedmiu nagrań w intrygujący sposób podejmujący ten temat.
Płytę otwiera nowy utwór samego Plastikmana - "Risk Assessment" - utrzymany w typowym dla tego wykonawcy perkusyjnym stylu. Na suchy bit podszyty chmurnym basem nakładają się kolejne pikające loopy, podczas gdy w tle słychać zredukowane akordy o sonicznej barwie. W podobnym klimacie utrzymana jest kompozycja Gaisera. Jego "Mute" to minimalistyczny house o rytmicznych loopach uzupełnionych podwodnymi efektami dźwiękowymi. Jesse Siminski czyli Heartthrob serwuje bardziej rozbudowaną konstrukcję - "Roundabout" - w której dudniący funky bas napędza kaskady metalicznych akordów, wyłaniających się zza onirycznych pasaży syntezatorowych. W stronę głębokiego techno uderza Dubfire - czyli Ali z Deep Dish. Spreparowane przez niego "Emissions" atakuje perkusyjnymi efektami i falami masywnego basu. W kompozycji "Porch" Marca Houle suchy podkład house`owy stanowi bazę dla zawijanych akordów klawiszowych, które przewierca acidowy loop o żrącym brzmieniu. Echa kwaśnych dźwięków pojawiają się także w utworze "Oxytocin" Troya Pierce`a. To dziesięciominutowy techno-killer pobrzękujący morderczym basem wtopionym w wijące się industrialne szumy i syki. A na koniec "Isolate" w wykonaniu JPLS - wolno toczący się walec upleciony z zapętlonych stuków.
Mikrodźwięki i cisza stanowią w tych nagraniach wzajemne kontrapunkty - w odniesieniu do nich kolejni producenci rozwijają swe kompozycje, wpisując je w estetykę minimalistyczne house`u i techno.

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Goloka - Afterglow
+ Uusitalo - Karhunainen
+ Sun Electric - Lost & Found 1998 - 2000
+ Christian Smith & John Selway - The Coming Storm
+ Sixtoo - Jackals And Vipers In Envy Of Man
+ Sci.Fi.Lo.Fi Volume 1 - Andrew Weatherall
+ Andrea Sartori - Il Tagliacode
+ Anthony Rother - So Good
+ Robosonic - Sturm & Drang
+ Rechenzentrum - Silence
+ Onur Özer - Kaşmir
+ Múm - Go Go Smear The Poison Ivy
+ Michaela Melian - Los Angeles
+ Kevin Gorman - Chemistry Lock
+ Gigolo Showcase: Jamie Anderson & Content - Body Jackin EP / Lopazz - Fuck Me! EP / Seelenluft Feat. Florian Horwath - Horse With No Name EP / Jor-El - Body Trance EP
>> Expansion - Contraction
+ Dave DK - Lights & Colours
+ Chica & The Folder - Under The Balcony
+ Le Chic - Le Mix
+ 1984 - 4891
+ 19 Wiosen - Pedofil
+ Troum - AIWS
+ Frank Pahl - Songs of War and Peace
+ Grimo - Rag-Time
+ Los Mac's - Kaleidoscope Men / Los Vidrios Quebrados - Fictions
+ Abner Jay - One Man Band
+ Los Angeles Free Music Society - The Lowest Form of Music
+ Zweistein - Trip. Flip Out. Meditation
+ Pärson Sound - Pärson Sound
+ Jackie O Motherfucker - America Mystica