Michaela Melian "Los Angeles", Monika 2007
www.monika-enterprise.de

Daleka jest droga z Baden-Baden do Los Angeles. Wskazują na to dwie płyty nagrane przez basistkę niemieckiej grupy FSK dla wytwórni Monika. O ile opublikowana w 2005 roku "Baden-Baden" opierała się na masywnych konstrukcjach rytmicznych, to wydana obecnie "Los Angeles" jest zaskakującym zwrotem w stronę onirycznego ambientu.
Melian wykorzystuje tu brzmienia akustycznych instrumentów na dwa sposoby. Raz tnie ich dźwięki na drobne sample, które potem zapętla w powtarzające się loopy - jak bas i fortepian w utworze "Locke-Pistole-Kreuz", a kiedy indziej - wprowadza całe ich partie zagrane na żywo - jak hiszpańską gitarę w nagraniu "Fohrenwald". Brzmienia te, odwołując się do światowego folkloru, wprowadzają egzotyczna melodykę ("Stein") lub dodają nagraniom epickiego rozmachu w stylu filmowego soundtracku ("Convention").
Sporo na płycie i elektroniki. W jej zastosowaniu pomaga Melian inny muzyk z FSK - Carl Oesterhelt. W efekcie pojawiają się tu wolno płynące strumienie monochromatycznych dźwięków ("Sebastian"), laptopowe szumy o noise`owym charakterze ("Stein") i pulsujące plamy syntezatorowych dźwięków ("Buchberg"). W dwóch utworach słychać nawet głębokie bity - to "Convention" i "Manifesto". Ten ostatni, to zaskakujący cover utworu Roxy Music - indie popowa piosenka, zaśpiewana przez Melian zimnym głosem do podkładu z przesterowanej gitary.
Muzyka z "Los Angeles" balansuje między akustycznymi preparacjami Klimka a cyfrowym ambientem Gasa. Może nie jest tak oryginalna jak ta z "Baden-Baden", ale tworzy równie sugestywny nastrój.

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Goloka - Afterglow
+ Uusitalo - Karhunainen
+ Sun Electric - Lost & Found 1998 - 2000
+ Christian Smith & John Selway - The Coming Storm
+ Sixtoo - Jackals And Vipers In Envy Of Man
+ Sci.Fi.Lo.Fi Volume 1 - Andrew Weatherall
+ Andrea Sartori - Il Tagliacode
+ Anthony Rother - So Good
+ Robosonic - Sturm & Drang
+ Rechenzentrum - Silence
+ Onur Özer - Kaşmir
+ Múm - Go Go Smear The Poison Ivy
>> Michaela Melian - Los Angeles
+ Kevin Gorman - Chemistry Lock
+ Gigolo Showcase: Jamie Anderson & Content - Body Jackin EP / Lopazz - Fuck Me! EP / Seelenluft Feat. Florian Horwath - Horse With No Name EP / Jor-El - Body Trance EP
+ Expansion - Contraction
+ Dave DK - Lights & Colours
+ Chica & The Folder - Under The Balcony
+ Le Chic - Le Mix
+ 1984 - 4891
+ 19 Wiosen - Pedofil
+ Troum - AIWS
+ Frank Pahl - Songs of War and Peace
+ Grimo - Rag-Time
+ Los Mac's - Kaleidoscope Men / Los Vidrios Quebrados - Fictions
+ Abner Jay - One Man Band
+ Los Angeles Free Music Society - The Lowest Form of Music
+ Zweistein - Trip. Flip Out. Meditation
+ Pärson Sound - Pärson Sound
+ Jackie O Motherfucker - America Mystica