Rechenzentrum "Silence", Weiser Music 2007
www.weisermusic.com
www.rechenzentrum.com

Już wydany cztery lata temu album "The Directer`s Cut", składający się z płyty CD i DVD, wskazywał, że duet Rechenzentrum coraz bardziej interesuje się możliwościami łączenia wypowiedzi audio i wideo. Potwierdziły to koncerty zespołu - również w Polsce, choćby w ramach krakowskiego festiwalu "Unsound". Kwintesencją tych zainteresowań jest nowe wydawnictwo Rechenzentrum - tym razem już wyłącznie w formacie DVD - "Silence".
Inspiracją do nagrania tego materiału było malarstwo średniowiecznego mistrza ikon - Andrieja Rublowa. Postać ta, znana również dzięki słynnemu filmowi Andrieja Tarkowskiego, stała się dla lidera Rechenzentrum - Marca Weisera - uosobieniem niezwykłej idei artysty, postrzegającego siebie jako medium pomiędzy odbiorcą a mistycznym światem, do którego wrota stanowi dzieło sztuki. Taka postawa - to zupełne przeciwieństwo postaw prezentowanych przez obecne gwiazdy popkultury (muzyki, filmu, literatury - wszystko jedno).
Natchniony średniowiecznym mistycyzmem Weiser zrealizował godzinną suitę, na która złożyło się trzynaście połączonych ze sobą utworów. Większość z nich ma elektroakustyczny charakter. To wynik współpracy Weisera z berlińską orkiestrą specjalizującą się w muzyce współczesnej - Zeitkratzer - która zasłynęła ostatnio wydanymi przez Asphodel na DVD interpretacjami kanonicznych dzieł Lou Reeda czy Iannisa Xenakisa. W nagraniu "Silence" wzięło udział trzech muzyków ansamblu - perkusista Marice De Martin, pianista Reinhold Friedl i trębacz Franz Hautzinger. Listę gości uzupełnił wiolonczelista Nicolas Bussmann z grupy Kapital Band oraz gitarzysta Nicolas T. Weiser z Laptop Orchestry.
Muzyka z "Silence" stanowi nową wartość w twórczości Rechenzentrum. Płytę otwierają elektroakustyczne kompozycje "Terra Incognito" i "Eden". To gęsto zaaranżowany ambient, którego motywem przewodnim jest pochód miarowego basu opleciony szeleszczącymi dźwiękami instrumentów orkiestrowych. W podobnej tonacji utrzymany jest również późniejszy utwór - "Free From Care". Tutaj nad strumieniem elektroakustycznych brzmień dominuje żałobny motyw wygrywany na dęciakach. Te oniryczne pasaże znajdują rozwinięcie w nagraniu "Jeru Salem". To wycieczka w stronę klasycznej berlińskiej elektroniki spod znaku Tangerine Dream - masywne kaskady syntezatorów uzupełnione solową partią trąbki i szeleszcząca perkusją. "Rublevs Refugium" i "10+5" wracają do jeszcze starszych wątków z niemieckiej muzyki popularnej - transowego kraut-rocka, tutaj objawiającego się w plemiennych bębnach oplecionych sonicznymi sprzężeniami gitary. W "Ignis" z orkiestrowej kakofonii wyłania się twardy bit techno - to nie jedyne wspomnienie muzycznej przeszłości Rechenzentrum. Oto bowiem "Pantokrator" i "Paradox" wprowadzają na płytę elementy dubu - choć pulsującym rytmom i mruczącym basom towarzyszy już nie tak jak kiedyś klikająca elektronika, ale wywiedzione z muzyki współczesnej partie gitary, fortepianu i smyczków. W również lekko dubowym, ale zaaranżowanym na akustyczną modłę "In Exercitium" pojawia się wokal Weisera - nieco przetworzony, ale melodyjny i nastrojowy, pasujący do klimatu tej muzycznej opowieści. W bardziej bluesowe, czy nawet gospelowe tony uderza lider Rechenzentrum śpiewając w "Free From Care". A finałowe "Eye For An Eye" to już typowo psychodeliczna ballada wykonana w manierze Syda Barreta ze stowarzyszeniem gitary, fortepianu i organów.
Bogatej muzyce Weinera towarzyszą abstrakcyjne wizualizacje spreparowane przez artystę ukrywającego się pod pseudonimem Lillevan. To statyczne obrazy, najczęściej utrzymane w czarno-białej tonacji, kontemplujące malarstwo Rublowa, ale też otaczający nas świat - przyrodę i architekturę.
"Silence" to płyta niezwykłej urody - bliskie spotkanie ze sztuką ustępującą miejsca mistyce.

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Goloka - Afterglow
+ Uusitalo - Karhunainen
+ Sun Electric - Lost & Found 1998 - 2000
+ Christian Smith & John Selway - The Coming Storm
+ Sixtoo - Jackals And Vipers In Envy Of Man
+ Sci.Fi.Lo.Fi Volume 1 - Andrew Weatherall
+ Andrea Sartori - Il Tagliacode
+ Anthony Rother - So Good
+ Robosonic - Sturm & Drang
>> Rechenzentrum - Silence
+ Onur Özer - Kaşmir
+ Múm - Go Go Smear The Poison Ivy
+ Michaela Melian - Los Angeles
+ Kevin Gorman - Chemistry Lock
+ Gigolo Showcase: Jamie Anderson & Content - Body Jackin EP / Lopazz - Fuck Me! EP / Seelenluft Feat. Florian Horwath - Horse With No Name EP / Jor-El - Body Trance EP
+ Expansion - Contraction
+ Dave DK - Lights & Colours
+ Chica & The Folder - Under The Balcony
+ Le Chic - Le Mix
+ 1984 - 4891
+ 19 Wiosen - Pedofil
+ Troum - AIWS
+ Frank Pahl - Songs of War and Peace
+ Grimo - Rag-Time
+ Los Mac's - Kaleidoscope Men / Los Vidrios Quebrados - Fictions
+ Abner Jay - One Man Band
+ Los Angeles Free Music Society - The Lowest Form of Music
+ Zweistein - Trip. Flip Out. Meditation
+ Pärson Sound - Pärson Sound
+ Jackie O Motherfucker - America Mystica