Andrea Sartori "Il Tagliacode", Persona Records 2007
www.personarecords.com

Włoski producent Andrea Sartori z Bolonii znany był do tej pory z działalności net-labelu Homework Recordings oraz związanego z nim corocznego Homework Festivalu. Obecnie debiutuje w oficjalnym obiegu albumem opublikowanym przez wytwórnię Persona. Sartori trafił do stajni Stewarta Walkera dzięki rekomendacji francuskiego producenta Touane.
Materiał na "Il Tagliacode" jest bardzo eklektyczny. Zaczyna się od jednoznacznych odwołań do klasycznego jazzu. Składają się nań zarówno sample "żywych" partii perkusji i basu ("Supertele"), soczyste pasaże wygrywane na archaicznych organach i klasycznym fortepianie ("Il Tagliacode"), jak również sprowadzona do roli kreatora tła zaszumiona elektronika ("Supertele"). Równie organicznie brzmią umieszczone na płycie funkowe petardy - "Ehi Amigo Serve Un Autoradio?" czy "Wodkatronik", pokazujące jak uzyskać czarny groove w tradycyjny sposób i na klubową modłę. Kiedy Sartori popuszcza wodze wyobraźni, powstaje najbardziej ekscytujące nagranie z płyty - jazzowo-funkowe fusion, które niespodziewanie przekształca się w regularne techno ozdobione operową wokalizą ("Horror Vacui"). Perełką jest tu również inny klubowy wymiatacz - "Ostre Il Profondo". To już jednoznaczne minimalistyczne techno o detroitowej aranżacji uzupełnionej dźwiękami pląsającego piano.
Sporo na płycie eksperymentów z dubem. Sartori raz wspomaga jamajskie bębny funkującymi syntezatorami ("Uova Di Gatto"), a kiedy indziej - zaskakującymi wejściami rock`n`rollowej gitary w stylu lat 50. ("Santa Chimera"). W "Prima Le Signore" podrasowuje je na house`ową modłę, kłaniając się berlińskiej szkole dubu spod znaku Basic Chanel.
Przyjemnie słucha się tej płyty - sporo tu interesujących rozwiązań brzmieniowych, zaskakujących zestawień dźwiękowych i odważnych aranżacji. Warto poznać.

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Goloka - Afterglow
+ Uusitalo - Karhunainen
+ Sun Electric - Lost & Found 1998 - 2000
+ Christian Smith & John Selway - The Coming Storm
+ Sixtoo - Jackals And Vipers In Envy Of Man
+ Sci.Fi.Lo.Fi Volume 1 - Andrew Weatherall
>> Andrea Sartori - Il Tagliacode
+ Anthony Rother - So Good
+ Robosonic - Sturm & Drang
+ Rechenzentrum - Silence
+ Onur Özer - Kaşmir
+ Múm - Go Go Smear The Poison Ivy
+ Michaela Melian - Los Angeles
+ Kevin Gorman - Chemistry Lock
+ Gigolo Showcase: Jamie Anderson & Content - Body Jackin EP / Lopazz - Fuck Me! EP / Seelenluft Feat. Florian Horwath - Horse With No Name EP / Jor-El - Body Trance EP
+ Expansion - Contraction
+ Dave DK - Lights & Colours
+ Chica & The Folder - Under The Balcony
+ Le Chic - Le Mix
+ 1984 - 4891
+ 19 Wiosen - Pedofil
+ Troum - AIWS
+ Frank Pahl - Songs of War and Peace
+ Grimo - Rag-Time
+ Los Mac's - Kaleidoscope Men / Los Vidrios Quebrados - Fictions
+ Abner Jay - One Man Band
+ Los Angeles Free Music Society - The Lowest Form of Music
+ Zweistein - Trip. Flip Out. Meditation
+ Pärson Sound - Pärson Sound
+ Jackie O Motherfucker - America Mystica