Christian Smith & John Selway "The Coming Storm", Sino 2007
www.technorient.com
www.smithandselway.com

"The Coming Storm" to debiutancki album dwóch producentów działających na elektronicznej scenie od początku lat 90.
Christian Smith, choć jest z pochodzenia Szwedem, mieszkał w kilku różnych krajach. Jako młody chłopak dorastał we Frankfurcie, gdzie był jednym z pierwszych bywalców klubu "Dorian Gray" prowadzonego przez Svena Vätha. Po przeprowadzce do Nowego Jorku bawił się w "Limelight", gdzie poznał Joeya Beltrama i Jeffa Millsa. Kiedy zaczął studia w Waszyngtonie zdecydował się rozpocząć działalność didżejską. W połowie lat 90. założył własną wytwórnię Tronic, nakładem której zaczął publikować nagrania, łączące w prekursorski sposób techno i house. Po powrocie do Europy zahaczył o Sztokholm, by w końcu osiąść w Barcelonie. Tam prowadzi własny cykl imprez pod nazwą "Club4" i kontynuuje działalność Tronic.
John Selway również debiutował na początku lat 90. Szybko dał się poznać jako jeden z najbardziej płodnych producentów z Nowego Jorku. W jego dyskografii można znaleźć zarówno electro i synth-pop, jak również techno i ambient, publikowane przez prowadzone przezeń wytwórnie Serotonin czy CSM. Selway nie stroni również od kolaboracji - popularność przyniosły mu duety Disintegrator i Synapse oraz współpraca z kolektywem The Rancho Relaxo Allstars.
Obaj panowie poznali się w 1993 roku, kiedy Smith był klientem nowojorskiego sklepu "Satellite Records", w którym pracował Selway. Od tamtego czasu ich drogi schodziły i rozchodziły się, aby ostatecznie przeciąć się kilka miesięcy temu. W wyniku międzykontynentalnej współpracy powstał materiał, który właśnie opublikowała należąca do duetu Technasia wytwórnia Sino. Pierwsza część albumu należy do Smitha. Dominuje na niej przestrzenne techno tkwiące głęboko korzeniami w tradycji Detroit. Mamy tu motoryczne bity, które uzupełniają melodyjne linie basu ("Slow River"), ćwierkające partie klawiszy ("Helicity"), wibrujące loopy ("Illusion") i strzeliste akordy syntezatorów ("Hidden Cities"). Selway dochodzi do głosu w zdecydowanie mocniejszych kompozycjach. To chicagowski house z perkusyjnymi efektami ("The Doming Storm"), ciężkie hard techno o surowym brzmieniu ("Walk The Walk"), a przede wszystkim mroczne electro ze zbasowanymi akordami klawiszy i wokoderowymi wokalizami ("Cirriforms", "Blink Of An Eye"). Końcówka płyta to jakby synteza elementów twórczości obu producentów - lżejszych bitów i ciepłych partii syntezatorów z mocnymi basami i mrocznymi akordami klawiszy ("Silver Bullet", "High Season").
"The Coming Storm" to solidna porcja tanecznej elektroniki na wysokim poziomie, wpisująca się idealnie w estetykę wyznawaną przez duet Technasia i jego wytwórnię Sino.

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Goloka - Afterglow
+ Uusitalo - Karhunainen
+ Sun Electric - Lost & Found 1998 - 2000
>> Christian Smith & John Selway - The Coming Storm
+ Sixtoo - Jackals And Vipers In Envy Of Man
+ Sci.Fi.Lo.Fi Volume 1 - Andrew Weatherall
+ Andrea Sartori - Il Tagliacode
+ Anthony Rother - So Good
+ Robosonic - Sturm & Drang
+ Rechenzentrum - Silence
+ Onur Özer - Kaşmir
+ Múm - Go Go Smear The Poison Ivy
+ Michaela Melian - Los Angeles
+ Kevin Gorman - Chemistry Lock
+ Gigolo Showcase: Jamie Anderson & Content - Body Jackin EP / Lopazz - Fuck Me! EP / Seelenluft Feat. Florian Horwath - Horse With No Name EP / Jor-El - Body Trance EP
+ Expansion - Contraction
+ Dave DK - Lights & Colours
+ Chica & The Folder - Under The Balcony
+ Le Chic - Le Mix
+ 1984 - 4891
+ 19 Wiosen - Pedofil
+ Troum - AIWS
+ Frank Pahl - Songs of War and Peace
+ Grimo - Rag-Time
+ Los Mac's - Kaleidoscope Men / Los Vidrios Quebrados - Fictions
+ Abner Jay - One Man Band
+ Los Angeles Free Music Society - The Lowest Form of Music
+ Zweistein - Trip. Flip Out. Meditation
+ Pärson Sound - Pärson Sound
+ Jackie O Motherfucker - America Mystica