Sun Electric "Lost & Found 1998 - 2000", Shitkatapult 2007
www.shitkatapult.com

Premiera utworu "O`Locco" berlińskiego duetu Sun Electric w 1990 roku była krokiem milowym w rozwoju nowoczesnej elektroniki. Tom Thiel i Max Loderbauer wyznaczyli nim drogę poszukiwań brzmieniowych, które zdominowały późniejszą dekadę, objawiając się w eksplozji popularności takich gatunków, jak dub, ambient czy IDM. Sun Electric zdyskontowało potem popularność "O`Locco" znakomitymi albumami - od "Kitchen" z 1993 roku po "Via Nostra" z 1998 roku. Wraz z nowym wiekiem drogi muzyków rozeszły się: Thiel założył z Danielem Meteo duet Bus, a Loderbauer powołał do życia projekt Chica & The Folder. Dziś, po siedmiu latach przerwy, Sun Electric powraca z płytą "Lost & Found 1998 - 2000", zawierającą nieopublikowany do tej pory materiał, zrealizowany przez producentów po wydaniu ostatniej oficjalnej płyty - "Via Nostra".
I nie ma rozczarowania - krążek przynosi tętniącą czystą energią muzykę, w której niebanalne melodie łączą się z fascynującymi pomysłami brzmieniowymi, tworząc bogato zaaranżowaną, ale nie przeładowaną całość.
W warstwie rytmicznej dominuje tutaj dubowy puls - czasem gdzieś głęboko ukryty, lekko zaznaczony pochodem masywnego basu ("Up & Down"), a kiedy indziej bardziej oczywisty, płynący szerokim strumieniem smolistego bitu ("Echolon"). Od czasu do czasu Thiel i Loderbauer przyspieszają, wprowadzając drum`n`bassowe połamańce - jak choćby w eterycznym "Ohaya". Kontrapunktem dla tych wycieczek są bardziej statyczne kompozycje - zaskakujący swym zimnym brzmieniem o IDM-owym rodowodzie "Chocaulait" czy rozpływający się w ambientowym sosie "Afterglow".
Utwory z "Lost & Found" zachwycają bogactwem wykorzystanych w nich dźwięków. Sporo tu oczywiście ciepłych partii klawiszy, jak choćby ta przywołująca na myśl orientalne dokonania Yellow Magic Orchestra w "Lomat", ale również imitacji brzmień egzotycznych instrumentów akustycznych - gamelanu w "Echolon" czy harfy w "Ohaya". Kompozycja "Shuttle" osadzona jest z kolei na gitarowym motywie melodycznym, który zostaje obudowany pastelowymi pasażami syntezatorów. Wszystko to, otoczone gąszczem analogowych efektów - szumów, trzasków i stukotów - układa się w pajęczą sieć ćwierkających z owadzią gracją mikrodźwięków.
Być może wydanie "Lost & Found" będzie dla Thiela i Loderbauera zaczynem do pracy nad nowym materiałem - ani Bus, ani Chica & The Folder nie dosięgły poziomem swych wydawnictw dokonaniom Sun Electric. Panowie - do dzieła!

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Goloka - Afterglow
+ Uusitalo - Karhunainen
>> Sun Electric - Lost & Found 1998 - 2000
+ Christian Smith & John Selway - The Coming Storm
+ Sixtoo - Jackals And Vipers In Envy Of Man
+ Sci.Fi.Lo.Fi Volume 1 - Andrew Weatherall
+ Andrea Sartori - Il Tagliacode
+ Anthony Rother - So Good
+ Robosonic - Sturm & Drang
+ Rechenzentrum - Silence
+ Onur Özer - Kaşmir
+ Múm - Go Go Smear The Poison Ivy
+ Michaela Melian - Los Angeles
+ Kevin Gorman - Chemistry Lock
+ Gigolo Showcase: Jamie Anderson & Content - Body Jackin EP / Lopazz - Fuck Me! EP / Seelenluft Feat. Florian Horwath - Horse With No Name EP / Jor-El - Body Trance EP
+ Expansion - Contraction
+ Dave DK - Lights & Colours
+ Chica & The Folder - Under The Balcony
+ Le Chic - Le Mix
+ 1984 - 4891
+ 19 Wiosen - Pedofil
+ Troum - AIWS
+ Frank Pahl - Songs of War and Peace
+ Grimo - Rag-Time
+ Los Mac's - Kaleidoscope Men / Los Vidrios Quebrados - Fictions
+ Abner Jay - One Man Band
+ Los Angeles Free Music Society - The Lowest Form of Music
+ Zweistein - Trip. Flip Out. Meditation
+ Pärson Sound - Pärson Sound
+ Jackie O Motherfucker - America Mystica