John Zorn - "IAO" / Tzadik CD

Ostatni album chyba najbardziej kontrowersyjnego jazzmana wszechczasów, jak zwykło się mówić o John'ie Zorn'ie, przynosi dość nieprzewidywalny zestaw utworów. Lista gości występujących na płycie jest imponująca. Poza Zornem swój wkład w powstanie "IAO" wnieśli: Cyro Baptista, Mike Patton, Bill Laswell, Jennifer Charles, Jamie Saft, Jim Pugliese, Greg Cohen, Rebecca Moore oraz Beth Hatton.

Tytułowy IAO to kabalistyczny odpowiednik Bestii naznaczonej numerem 666. Album wyróżnia się na tle innych studyjnych dokonań Zorna. To z grubsza siedem suit przepełnionych alchemią, metafizyką i magią obojga odcieni. Inspirowany po części ezoterycznymi pracami Aleister'a Crowley'a album zadziwia namnożeniem tematycznym i co dziwne, stylistycznym. Na płycie jest praktycznie wszystko. Od akcentów minialistycznych, eletronikę, chóralne fragmenty, odgłosy natury, po słodycz znaną z wcześniejszych płyt kompozytora. "Lucifers Rising" może śmiało konkurować, co zarazem paradoksalne, z dokonaniami Arvo Pärt'a. Zorn znany ze swej sympatii dla muzyki rockowej, sięgna również po ostrzejsze środki wyrazu. Utwór "Leviathan" zwodzi słuchaczy kakofonicznym sznytem i bezpardonowym łomotem, w połączeniu z krzykliwymi wokalizami. Zwieńczeniem całości jest minimalistyczny "Mysteries", który wszystkie postawione pytania, zrodzone podczas zaznajamiania się z "IAO" pozostawia bez odpowiedzi. Jest zakończeniem godnym "Rosemary's babe" Polańskiego.

Wydaje się, iż ciężko znaleźć wspólny wykładnik dla "IAO". Moim zdaniem jest jednak coś, co sprawia iż płyta stanowi spójną całość. To niepokój. Niepokój, który emanuje wręcz z każdej kompozycji zawartej na albumie. Jest i w tajemniczym "Mysteries", i krzykliwym "Leviathan". Ta płyta pokazuje różne odcienie niepokoju. Przed czym ? Przed tym, co nieprzewidywalne. Przed Bestią lub kolejnym albumem John'a Zorn'a.

Daniel Naborowski


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Fennesz: Endless Summer; Mum: Finally We Are No One
+ Laika - Lost In Space / Too Pure 2003
+ Lićwiny - Oj u Łużie, Łużie, Licwiny 1998
+ Sielska Kapela Weselna - Na Noge, SKW 2002
+ The Ukrainians - Respublika, Zirka Records 2002
+ Luddite Clone - The Arsonist and the Architect / Relapse Rec
+ Dikanda - Jakhana Jakhana, Dikanda 2002
+ ANKH - Expect Unexpected, MetalMind, 2003
+ Paweł Paulus Mazur syn Marii i Jana - Iperyt Disco/ Simlog CDR
+ Lambert - Pearls
+ Satellite - A Street Between Sunrise And Sunset, MetalMind, 2003
+ NASUM - Human 2.0 / Relapse Rec. CD
+ KOBONG - Chmury nie było / Offmusic CD
+ Tabla Beat Science, Live in San Francisco at Stern Grove, 2002, Palm Pictures
+ Kevin Arnold - Szlafrock Superstars / Red Elephant Records CDR
+ Merzbow - Frog+ / Misanthropic Agenda 2CD
+ Raoul Björkenheim, Apocalypso, 2001, Cuneiform
+ Micro Blue / Plop CD
+ Larsen - Rever / Young God Records
+ PainKiller, Talisman: Live in Nagoya, 2003, Tzadik
>> John Zorn - IAO / Tzadik CD
+ Current 93, The Great in the Small, 2000, Durtro