Taunus "Harriet", Ahornfelder
www.ahornfelder.de

Kolejną porcję akustycznych dźwięków z wytwórni Ahornfelder firmuje grupa Taunus. Jej twórcą jest dwójka berlińskich gitarzystów - Jan Thoben i Jochen Briesen, znanych z rockowej formacji Gaston, ale i bardziej awangardowych nagrań z projektami Kinn czy Semuin. Ich debiutancki album "Malinche" sprzed dwóch lat był urokliwą wycieczką w krainę eterycznego folku. Jego następca - "Harriet" - idzie nieco dalej, otwierając się na oniryczny jazz i egzotyczne etno.
Oczywiście wiodącym instrumentem na płycie są gitary - Thoben i Briesen tworzą na nich urzekające swą subtelnością i melodyjnością gęsto tkane faktury dźwiękowe, które raz zamykają w formie zwartej kompozycji ("Hintern"), a kiedy indziej - rozpuszczają się w swobodnie płynącym strumieniu improwizacji ("Petrella"). Popisy te uzupełniają dźwięki innych akustycznych instrumentów - klarnetu, wibrafonu oraz podwójnego basu, na których grają znane postacie ze światowej sceny improwizatorskiej: Wilm Thoben, Michael Thieke i Derek Shirley. Swoje trzy grosze dorzuca również trzeci gitarzysta - F.S. Blumm, znany ze swych elektroakustycznych preparacji publikowanych choćby przez Morr Music, Staubgold czy Ahornfelder. Dzięki wsparciu tych współpracowników, muzyka Taunusa zyskuje dodatkowy wdzięk - jak choćby w radosnym "Harriet" czy rozbuchanym "Dots & Lines".
Imię w tytule płyty Thoben i Briesen pożyczyli od imienia słynnego żółwia Darwina, który przeżył 175 lat, przez których większą cześć uznawany był omyłkowo za samca a nie samicę.

Paweł Gzyl


  następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Alec Empire - The Golden Foretaste Of Heaven
+ Miss Kittin - BatBox
+ Dominique - More Love Now
+ Reverbaphon - Here Comes Everyone
+ Cheer - Static Tapes
+ Talkingmakesnosense - The Winter Drones
+ Miss Kittin - Kittin Is High EP
+ Little Wings - Magic Wand
>> Taunus - Harriet

- - - - - - - - -

+ TOMASZ KRAKOWIAK - La Ciutat Ets Tu / MIKE HANSEN - At Every Point
+ AUTISTICI - Volume Objects
+ VARIOUS ARTISTS - Dr. Boogie presents Rarities from the Bob Hite Vaults
+ BUTCHER / MULLER / VAN DER SCHYFF - Way Out Northwest
+ KK NULL - BaryoGenesis
+ BALMORHEA - Rivers Arms
+ ANGEL - Kalmukia
+ BOX - Studio 1
+ FAUST / NURSE WITH WOUND - Disconnected / FAUST - Od Serca do Duszy
+ BAGHDASSARIANS / BALTSCHUN / SCHERZBERG / THEIN - Ilinx
+ VOLCANO THE BEAR - Amidst the Noise and Twigs

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Stęsknieni za duchowością - rozmowa z Piotrem Banachem