Dominique "More Love Now", Dial 2008
www.dial-rec.de
www.dominiquetheband.com

To już trzeci album niemieckiej grupy, którą tworzy kilku muzyków na co dzień poświęcających się solowej karierze. Na ich czele stole austriacki wokalista - Dominic Eichler. I to właśnie on zarządzą raz na jakiś czas spotkania członków zespołu w swoim studiu usytuowanym w berlińskim Kreuzbergu. W ten sposób, bez pospiechu, powstają ich kolejne nagrania. Te umieszczone na "More Love Now" zarejestrowano w latach 2005 - 2007.
Dominują tu gitarowe dźwięki wywiedzione z różnych gatunków. Najsilniej reprezentowany jest oczywiście indie-pop, bo umieszczone na płycie utwory odwołują się do klasyków gatunku z lat 80. - zarówno The Smiths ("Lad"), jak i Microdisney ("You Know Now"). To jednak nie wszystko. Niemieccy muzycy szukają inspiracji również w rockowej tradycji. Dostajemy wtedy zaskakujące wycieczki w stronę twórczości The Beatles (gitary w "Flower Shower"), The Beach Boys (harmonie wokalne w "Wrong"), The Byrds (ściana akustycznych dźwięków w "Wayward") czy Pink Floyd (sielska psychodelia w "Goldchain"). Członkowie Dominique sięgają nawet po progresywny rock w jego wczesnej inkarnacji spod znaku King Crimson czy The Nice w dwóch utworach: "I Can`t Hear" i "Air" (organy brzmiące jak melotron!).
O oryginalności muzyki zespołu świadczą dwa elementy. Pierwszy to melodeklamacje. Oprócz tradycyjnych wokali, pojawiają się tu bowiem męskie i damskie głosy recytujące poezję. Ten wzniosły nastrój podkreśla drugi ze wspomnianych elementów - smyczki. Słychać je prawie w każdym utworze, dzięki czemu nadają one muzyce grupy specyficzny, lekko akademicki charakter.
Warto podkreślić, że za produkcję albumu odpowiada Richard Davis - nic więc dziwnego, że właśnie strona wokalna jest najmocniejszym punktem tego materiału.

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Alec Empire - The Golden Foretaste Of Heaven
+ Miss Kittin - BatBox
>> Dominique - More Love Now
+ Reverbaphon - Here Comes Everyone
+ Cheer - Static Tapes
+ Talkingmakesnosense - The Winter Drones
+ Miss Kittin - Kittin Is High EP
+ Little Wings - Magic Wand
+ Taunus - Harriet

- - - - - - - - -

+ TOMASZ KRAKOWIAK - La Ciutat Ets Tu / MIKE HANSEN - At Every Point
+ AUTISTICI - Volume Objects
+ VARIOUS ARTISTS - Dr. Boogie presents Rarities from the Bob Hite Vaults
+ BUTCHER / MULLER / VAN DER SCHYFF - Way Out Northwest
+ KK NULL - BaryoGenesis
+ BALMORHEA - Rivers Arms
+ ANGEL - Kalmukia
+ BOX - Studio 1
+ FAUST / NURSE WITH WOUND - Disconnected / FAUST - Od Serca do Duszy
+ BAGHDASSARIANS / BALTSCHUN / SCHERZBERG / THEIN - Ilinx
+ VOLCANO THE BEAR - Amidst the Noise and Twigs

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Stęsknieni za duchowością - rozmowa z Piotrem Banachem