Dousk "Kind Of Human", Klik Records 2008
www.klikrecords.gr
www.myspace.com/klikrecords
www.myspace.com/dousk

Prawie trzydziestoletni dziś grecki producent Ioannis Douskos z Aten, pobrał gruntowne wykształcenie muzyczne - zakończyły je studia akademickie, podczas których z jednej strony uczył się grać na klasycznym fortepianie, a z drugiej - zgłębiał tajniki produkcji muzyki elektronicznej. Zadebiutował w 2004 roku zaczynając od klubowych nagrań - najpierw trance`u, a potem house`u i breakbeatu. Niebawem związał się z ateńską wytwórnią Klik, która opublikowała większość jego kolejnych płyt - w tym dwa albumy: "D.I.Y." i tegoroczny "Kind Of Human".
Nowy krążek Douska świadczy, że nadal nie odnalazł on najbardziej odpowiadającego mu stylu. Całość rozpoczyna się od easy-listeningowych utworów, w których mieszają się elementy hip hopu (podkład rytmiczny w "Touch Me Light, Mama"), jazzu (pochód kontrabasu w "Gigi") i funku ("Cuckoorocks"). Wszystko to jednak jakieś sztuczne, pozbawione ciekawych aranżacji, wplątane w banalne melodyjki. Podobnie jest wtedy, gdy Dousk sięga po chill out. Takie kompozycje, jak "Fat Princess" czy "The Place" irytują konwencjonalnymi rozwiązaniami brzmieniowymi, zapożyczonymi od innych wykonawców, którzy opatentowali je już lata temu. Całe szczęście są na płycie fragmenty, które ratują honor jej autora. Okazuje się bowiem, że najlepiej wychodzi Douskowi organiczny house. Świadectwem tego nagrania takie, jak "Ass, Table & The Stick" czy "Heavy Amor", w których grecki producent flirtuje z brzmieniem typowym dla wytwórni Poker Flat - znajdujemy w nich bowiem niespieszne podkłady rytmiczne, przyjaźnie mruczące basy, ciepłe partie syntezatorów i szeroko rozlane tła. Nie jest to nic odkrywczego, ale w kontekście reszty, wypada nieźle. Podobnie zresztą jak wieńczące płytę kompozycje ambientowe - "Boy Toy", "Good For You" i ostatnia, bonusowa, nieumieszczona w opisie na okładce. Grecki producent zgrabnie wpisuje tu delikatne dźwięki wibrafonu i arabskie wokalizy w zdubowane bity.
Więcej zdecydowania - chciałoby się poradzić Douskowi. Może wtedy będą ciekawsze rezultaty?

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ USK - Kommt Raus
+ Tsurubami - Tenrin
+ Harold Nono - To The River Lounge
+ Satanicpornocultshop - Tukasan No Ohanasan
+ Greg Wilson's 2020:Vision
+ Polder - Poldermodel
+ Chris Liebing - Selected Remixes Of The Last 10 Years
>> Dousk - Kind Of Human
+ Bella - No One Will Know

- - - - - - - - -

+ Various Artists - Jamaica to Toronto: Soul, Funk & Reggae 1967 - 1974 / Various Artists - Summer Records Anthology: 1974 - 1988 / Jackie Mittoo - Wishbone / Wayne McGhie & The Sounds of Joy - Wayne McGhie & The Sounds of Joy
+ The Rational Academy - A Heart Against Your Own
+ Savvas Ysatis + Taylor Deupree - The Sleeping Morning
+ Hank Roberts - Green
+ Guy Gelem - Works
+ Chris McGregor's Brotherhood of Breath - Eclipse at Dawn
+ Ab Baars Trio & Ken Vandermark - Goofy June Bug
+ Tomasz Bednarczyk - Summer Feelings
+ Bobby Few - Lights and Shadows
+ Lee Everton - Inner Exile
+ Russ Lossing / John Hebert - Line Up
+ Basement Research - Live in Münster