Polder "Poldermodel", Intactor/Eblok 2008
www.intactorrecords.com
www.eblok.pl
www.myspace.com/intactorecords
www.myspace.com/poldermusic

Laurens Lanting i David Lebeij to znaczące postacie na holenderskiej scenie klubowej. Początkowo zajmowali się organizowaniem imprez, potem didżejowali, aż w końcu zaczęli tworzyć własną muzykę pod szyldem Polder. Pierwszy wniósł do projektu fascynację dubowymi odmianami techno i house`u, a drugi - zdecydowanie taneczne zacięcie. W ciągu czterech lat działalności, duet opublikował nakładem wytwórni Intacto trzy single, które cieszyły się z sporym powodzeniem w holenderskich klubach. Teraz dostajemy debiutancki album projektu - "Poldermodel".
Lanting i Lebeij wiedzą jak się tworzy nowoczesną elektronikę do tańca. Sięgają oczywiście po house i techno, ale zgodnie z duchem czasów nadają im minimalowy sznyt. Hipnotycznie klikające bity niosą więc tutaj plumkające i pohukujące loopy ("11th Floor"), które mieszają się z rwanymi akordami o skorodowanym brzmieniu ("Frisky") i kaskadami blaszanych dźwięków ("Bondage"), podszytymi perkusyjnymi ozdobnikami ("Dirty") i sążnistymi pochodami zdubowanego basu ("Caretaker").
Kiedy Polder uderza w stronę techno, przywołuje echa klasyki gatunku spod znaku Tresora ("Tofudog") czy Basic Channel ("Frisky"), a gdy sięga po house, nadaje swym nagraniom zdecydowanie funkowy groove, znany z produkcji mistrzów z Detroit ("Ginger" czy "Strange Ways").
Wszystko to zgrabnie wyszlifowane, o przejrzystym brzmieniu, koncentrujące się na tanecznym pulsie i oszczędnej, ale wyrazistej melodyce, pozbawione typowej dla estetyki micro gęstej siatki poszatkowanych stuków i trzasków.
"Poldermodel" to wyjątkowo przystępna wersja minimalu - w sam raz dla kogoś, kto dopiero zamierza zapoznać się z ciekawszymi dokonaniami tego nurtu.

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ USK - Kommt Raus
+ Tsurubami - Tenrin
+ Harold Nono - To The River Lounge
+ Satanicpornocultshop - Tukasan No Ohanasan
+ Greg Wilson's 2020:Vision
>> Polder - Poldermodel
+ Chris Liebing - Selected Remixes Of The Last 10 Years
+ Dousk - Kind Of Human
+ Bella - No One Will Know

- - - - - - - - -

+ Various Artists - Jamaica to Toronto: Soul, Funk & Reggae 1967 - 1974 / Various Artists - Summer Records Anthology: 1974 - 1988 / Jackie Mittoo - Wishbone / Wayne McGhie & The Sounds of Joy - Wayne McGhie & The Sounds of Joy
+ The Rational Academy - A Heart Against Your Own
+ Savvas Ysatis + Taylor Deupree - The Sleeping Morning
+ Hank Roberts - Green
+ Guy Gelem - Works
+ Chris McGregor's Brotherhood of Breath - Eclipse at Dawn
+ Ab Baars Trio & Ken Vandermark - Goofy June Bug
+ Tomasz Bednarczyk - Summer Feelings
+ Bobby Few - Lights and Shadows
+ Lee Everton - Inner Exile
+ Russ Lossing / John Hebert - Line Up
+ Basement Research - Live in Münster