WARSZAWSKA JESIONKA "Hak w smaku" / Soror Mystica 2000

Cieszy mnie, że są twórcy muzyczni, którzy oprócz dbałości o formę dźwiękową dzieła, starają się nadać mu także frapującą oprawę graficzną. Co jakiś czas zdarzają się ciekawe wybryki w tym względzie, pakowanie płyt w siatki ogrodzeniowe bądź pudełka z nietypowych (jak na produkty fonograficzne) tworzyw, konstruowanie ekscentrycznych okładek. Warszawska Jesionka i jej "Hak w smaku" także podąża tym tropem. Kompakt jest wygodnie umieszczony w tekturowych okładkach skręconych metalową śrubą. Ta płyta to nie tylko ciekawość słuchania, ale też rozpakowywania i oglądania. Ale jak może być inaczej kiedy skład zespołu to absolwenci Akademii Sztuk Pięknych?

Drugi materiał Jesionki wypuściła maleńka, stołeczna wytwórnia - Soror Mystica. Jak na tego typu wydawnictwa przystało - jego nakład jest limitowany. Zaledwie pięćset numerowanych egzemplarzy. Kwintet istnieje już od ponad pięciu lat i przez ten okres dał o sobie usłyszeć nie raz, nie tylko w gronie co bardziej dociekliwych słuchaczy. Koncertował w bydgoskim "Mózgu", a pierwsza wydana przez Obuha płyta - "Podróż do umysłu Boga" zebrała masę pochlebnych recenzji.

Warszawska Jesionka prezentuje własną wizję nowoczesnej kameralistyki. Jaki ma do niej stosunek mówi już na wstępie, nawiązując do znanego i szanowanego festiwalu muzyki współczesnej ( nazwa! ). Postawa, pełna dystansu, ironii i sceptycyzmu przewija się przez cały czas trwania "Haku w smaku". Warszawiacy śmieją się jednak przede wszystkim z siebie co szczęśliwie nie robi z płyty nadętego monstrum.

Główna idea przyświecająca działaniom grupy to stworzenie produktu dźwiękowego sprowokowanego przez umysł uwolniony od jakichkolwiek ogrodzeń. Szczerbowski, Mędza, Reszka i Weiss próbują bowiem budować struktury, których fundamentem jest pozbawiona zamysłu, spontaniczna partytura. Artyści zdają się całkowicie na własną intuicję, omijając kierat rozumu niczym narciarz slalomowy tyczki, formułując impresje, które z założenia mają być niepowtarzalne, antywykonawcze i antykompozycyjne. Łamanie przyjętych schematów i konwencji doprowadzone jest tu niemal do obsesji, stając się podstawowym argumentem tworzenia.

To co opowiada nam Warszawska Jesionka to z jednej strony obrazy muzyczne, a z drugiej przeszywające wyobraźnię plastyczne pejzaże. Bo to bardzo plastyczna muzyka, abstrahując w tym momencie od okładkowych przeżyć, a skupiając wyłącznie na dźwiękach. Pędzlem poruszanym przez wprawne ręce jest improwizacja. Farbami - klasyczne instrumenty - skrzypce, pianino, klarnet, harmonijka, gitary...akordeon.

Jesionka, którą można kupić w Warszawie, nie jest ciężka jak to bywa z tego typu odzieniem. Nosi się ją bardzo wygodnie. Nie ma sztywnego fasonu. Wręcz przeciwnie, krój zależy wyłącznie od interpretacji i fanaberii jej dysponenta - słuchacza...

Arkadiusz Zacheja


  następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Rope - Widow's First Dawn, Family Vineyard 2003 (?)
+ Pulsar - Obserwacje / HC Warmia Recordino CDR
+ Grand Ulena - Gateway to Dignity, Family Vineyard 2003
+ Abstract Air / Internal Combustion CDR(?)
+ Charged, Charged Live, 2002, Innerhythmic
+ Hakan Lidbo -6-10-60 / Mitek CD
+ Quo Vadis - Król, CD, Conquerec, 2003
+ Various Artists - CYBER?! MUSIC AGAINST RACISM. Vol. 3 / Gustaff Records 2001
+ Redshift - Halo
+ Beltaine - Koncert w Teatrze Małym 24.X.2000, CD, własny sumpt, 2003
+ Bill Laswell - Rasa: Serene Timeless Joy, 1999, Meta
+ Farben - Textstar; Jan Jelinek & Computer Soup - Improvisations & Edits, Tokyo 09.26.2001; Jan Jelinek Avec The Exposures - La Nouvelle Pauvreté
+ Zao / Training For Utopia - Split EP / Solid State Records
+ Scott Kelly - Spirit Bund Flesh / Neurot Recordings
+ Lautari - Muzica Lautareasca Nova, CD, Stowarzyszenie Czasu Kultury, 2002
+ Mike Patton & Ikue Mori & John Zorn - Hemophiliac / Tzadik
+ Stilo - Idą Czasy, CD, Żur Płyty, 2003
+ The Piranhas - Erotic Grit Movies / In The Red Records CD
+ Neuma - Neuma / OffMusic
+ Dillinger Escape Plan vs. Mike Patton - Irony Is A Dead Scene EP / Epitaph Rec.
+ Hidenobu Ito - First Love / Fly Records
+ Oxbow - An Evil Heat, Neurot 2002
+ Murcof - Martes / Leaf 2002
+ Hajlandery - Lume Haj..., CD, Amadeusz Studio, 2003
+ Raoul Bjorkenheim/Nicky Skopelitis, Revelator, 2001, Innerhythmic
>> Warszawska Jesionka - Hak w smaku / Soror Mystica 2000

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Rozmowa z Paulusem Kinsky'm