Redshift - "Halo"

Psychologia wyróżnia jeden z błędów naszego postrzegania jako tzw. efekt 'halo' (z ang. Hallo effect). Jest to najzwyczajniej efekt pierwszego wrażenia, który potem rzutuje na naszą zdolność obiektywnej oceny osoby/rzeczy/zdarzenia.

Po ponad 3 letnim (problemy z wytwórnią) okresie oczekiwania fani zespołu Redshift (i mArka Shreeve'a) zostali obdarowani w 2002r. dwoma krążkami jednocześnie ("Siren" i "Halo"). Wprawdzie osobiście jakoś specjalnie nie oczekiwałem tych płytek, ale ich pojawienie się nie przeszło u mnie niezauważone. Pojawiły się oczywiście pewne obawy w jakim kierunku podążył zespół, ale były one niewielkie.
Co najbardziej "rzuca się na uszy" ? Primo - grupa zrezygnowała (ale nie do końca) z koncepcji płyty "Down Time" (krótkie nie powiązane ze sobą utwory). Secundo - "Halo" to właściwie jedna, niezwykle spójna kompozycja, choć poszczególne utwory są w niej rozpoznawalne. Brzmienie muzyki straciło troszkę na ostrości, ale ta napotkana ilość ambientowych brzmień wychodzi całości na dobre. Tertio - muzyka zachowała wszystkie charakterystyczne cechy dla Redshift. Nie mogło być inaczej skoro najważniejszym instrumentem w "orkiestrze" jest nadal Moog 3C obsługiwany przez Marka. Quatro - nie ma wpadek takich jak "All Things Bright" z "Down Time".
Nie jest łatwo oceniać poszczególne części suity. Osobiście wyróżniłbym utwór otwierający "Leviathan". Ta dziesięciominutowa kompozycja niesie w sobie wiele melodyjnych subtelności, które nie są bez wpływu na nasze doznania słuchowe. Kolejne kompozycje także są miłe dla wprawionego ucha. Siła, przestrzenność i krystaliczne brzmienie Mooga uwydatnia się szczególnie w "Rhode Kill" i "Different Light". Przeplatanie bardziej dynamicznych fragmentów kompozycjami o spokojniejszym klimacie daje niezapomniany efekt. Całości dopełnia najdłuższy utwór na krążku - 14 minutowa kompozycja tytułowa. Dalej spotkamy bardzo bliski "rykoszetowaniu" "Savage Messiah", który mógłby zostać z powodzeniem "domiksowany" do klasycznego albumu Tangerine Dream oraz "Rise & Shine", który choć pełen tajemniczych brzmień, także nie odstaje od klimatu tej niezapomnianej płyty (na myśli mam oczywiście "Richochet" TD). Jeszcze "Turbine", przypominający nieco w konstrukcji znany już skąd inąd "Bombers in the Desert" ale nieco stonowany, no i zamykający płytkę krótki "Leaving" i muzyka gdzieś odpływa ... jakby zdecydowanie za wcześnie.
Co można powiedzieć tytułem podsumowania ? Warto było czekać. Miłośnicy twórczości Redshift z pewnością nie będą rozczarowani. Powiem nawet więcej powinni być zachwyceni.

El-Skwarka


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Rope - Widow's First Dawn, Family Vineyard 2003 (?)
+ Pulsar - Obserwacje / HC Warmia Recordino CDR
+ Grand Ulena - Gateway to Dignity, Family Vineyard 2003
+ Abstract Air / Internal Combustion CDR(?)
+ Charged, Charged Live, 2002, Innerhythmic
+ Hakan Lidbo -6-10-60 / Mitek CD
+ Quo Vadis - Król, CD, Conquerec, 2003
+ Various Artists - CYBER?! MUSIC AGAINST RACISM. Vol. 3 / Gustaff Records 2001
>> Redshift - Halo
+ Beltaine - Koncert w Teatrze Małym 24.X.2000, CD, własny sumpt, 2003
+ Bill Laswell - Rasa: Serene Timeless Joy, 1999, Meta
+ Farben - Textstar; Jan Jelinek & Computer Soup - Improvisations & Edits, Tokyo 09.26.2001; Jan Jelinek Avec The Exposures - La Nouvelle Pauvreté
+ Zao / Training For Utopia - Split EP / Solid State Records
+ Scott Kelly - Spirit Bund Flesh / Neurot Recordings
+ Lautari - Muzica Lautareasca Nova, CD, Stowarzyszenie Czasu Kultury, 2002
+ Mike Patton & Ikue Mori & John Zorn - Hemophiliac / Tzadik
+ Stilo - Idą Czasy, CD, Żur Płyty, 2003
+ The Piranhas - Erotic Grit Movies / In The Red Records CD
+ Neuma - Neuma / OffMusic
+ Dillinger Escape Plan vs. Mike Patton - Irony Is A Dead Scene EP / Epitaph Rec.
+ Hidenobu Ito - First Love / Fly Records
+ Oxbow - An Evil Heat, Neurot 2002
+ Murcof - Martes / Leaf 2002
+ Hajlandery - Lume Haj..., CD, Amadeusz Studio, 2003
+ Raoul Bjorkenheim/Nicky Skopelitis, Revelator, 2001, Innerhythmic
+ Warszawska Jesionka - Hak w smaku / Soror Mystica 2000

- - - - - - - - -

WYWIADY / RELACJE

+ Rozmowa z Paulusem Kinsky'm