Masha Qrella "Speak Low (Loewe & Weill In Exile)", Morr Music 2009
www.morrmusic.com
www.mashaqrella.de
www.myspace.com/morrmusic

Kiedy w październiku 2007 roku berliński Haus Der Kulturen Der Welt obchodził pięćdziesięciolecie swego istnienia, szef instytutu, Detlef Diederichsen, postanowił uczcić ten jubileusz specjalnym koncertem "Broadway - Cradle Of Popular Music" - podczas którego wykonane miały zostać kompozycje Kurta Weilla i Fredericka Loewe. Zadanie to zdecydował się on powierzyć jakiemuś młodemu artyście, który nadałby dawnym songom własny charakter. I wybór padł na Mashę Qrellę, znaną dobrze i u nas berlińską wokalistkę i gitarzystkę. Efektem tego projektu był koncert, który odbył się dwa lata temu w Haus Der Kulturen Der Welt. Dzisiaj dołącza do niego płyta zawierająca interpretacje broadwayowskich klasyków w wykonaniu niemieckiej songwriterki.
O ile swoje autorskie płyty Qrella nagrywała samodzielne, tak podczas rejestracji materiału na "Speak Low" towarzyszył jej trzyosobowy zespół. Piosenki zostały jednak nagrane "na żywo" w studiu w ciągu czterodniowej sesji. Dzięki temu zachowują autentyczną naturalność i świeżość.
Gdyby ktoś nie wiedział, że płyta zawiera jedenaście klasyków muzyki rozrywkowej z minionego wieku, po jej przesłuchaniu byłby przekonany, że to nowy autorski materiał piosenkarki. Qrelli udało się bowiem w brawurowy sposób wyjąć słynne songi ze swingowego kontekstu i wpisać je w nowy - indie-popowy, typowy dla swej własnej twórczości. Mało tego - mimo, iż całość utrzymana jest w formule gitarowego brzmienia, znanego z wcześniejszych dokonań wokalistki, to i tak poszczególne nagrania brzmią zupełnie inaczej.
Oto rozpoczynający krążek "I Talk To The Trees" zrealizowany jest w manierze lat 60. - archaiczne brzmienia gitar i organów niosą tu słodki głos Qrelli, przywołując wspomnienie francuskiego popu z tamtego okresu w rodzaju zmysłowych piosenek młodej Jane Birkin. "Speak Low" i "One Life To Live" to z kolei ukłon w stronę pionierów indie-popu z Orange Juice i Aztec Camery, słychać w nich bowiem charakterystyczne dla wykonawców z Postcard Records brzęczące akordy gitar. Bardziej transowe granie znajdujemy w "Wandering Star" - to jakby niespodziewane spotkanie Neu! z Sonic Youth w formule hipnotycznego popu. To jeszcze nie wszystko - "I'm A Stranger Here Myself" zaskakuje punkowo-dubowymi akordami gitar i basu, sprawiając wrażenie pomysłowego miksu The Clash z TV Personalities, a "Drunken Scene" - instrumentalną finezją o post-rockowym smaczku.
Pięknie wypadają na płycie dwie ballady - "On The Street Where You Live" i "Little Prince". Qrella zamienia je w bajkowe kołysanki, zagrane i zaśpiewane z wyczuciem klimatu.
Najlepszy utwór piosenkarka zostawia jednak na koniec. "Saga Of Jenny" porywa swobodą wykonania i urokliwą aranżacją. To nagranie mogłoby być w wykonaniu Qrelli wielkim przebojem - oczywiście w innym czasie, w innym świecie.
"Speak Low (Loewe & Weill In Exile)" to najlepsza płyta berlińskiej piosenkarki. Nie tylko świadectwo jej talentu wokalnego i instrumentalnego, ale także interpretacyjnego.
Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Project Pitchfork - Dream, Tiresias!
+ Adham Shaikh - Collectivity
+ Distant System - Spiral Empire
+ EAT STATIC - Back To Earth
+ Department Of Eagles - In Ear Park
+ Konrad Kucz - Railroad Paths
+ Quarter - Quarter
+ V.A. - Dark Was The Night
+ Different State - Knar
+ Acid Mothers Temple - Demons From Nipples
+ :Wumpscut: - Schädling
+ Depeche Mode - Sounds Of The Universe
+ Hoarfrost - Ground Zero
+ Piotr Zabrodzki/Tatsuya Yoshida - Krakany
+ Konrad Kucz - Litania- Vita Contemplativa
+ Titus Andronicus - The Airing Of Grievances
+ Beirut - March Of The Zapotec/Realpeople Holland
+ M. Ward - Hold Time
+ Aquavoice - Cold
+ Merzbow - Hodosan
+ DJ Rush/Pet Duo - Deep, Hard & Dirty
+ My Favorite Things - Vol. 2
>> Masha Qrella - Speak Low (Loewe & Weill In Exile)
+ Pupkulies & Rebecca - Burning Boats
+ Not Given Lightly - A Tribute To The Giant Golden Book Of New Zealand's Alternative Music Scene
+ Mario Masullo & Andrea Gabriele - Les Coleurs Ne Meuvent Pas Les Peuples
+ Joachim Spieth presents Selected - Affin Vol. 3
+ Bruce Haack - The Electric Lucifer
+ Robert Wyatt - Eps
+ Blue Notes - The Ogun Collection
+ Peter Grudzień - The Unicorn
+ Sun Ra - Cosmos
+ Jim O'Rourke - I'm Happy, and I'm Singing, and a 1,2,3,4