"Not Given Lightly - A Tribute To The Giant Golden Book Of New Zealand's Alternative Music Scene", Morr Music 2009
www.morrmusic.com
www.myspace.com/morrmusic

Na początku lat 80. pojawiło się w dalekiej Nowej Zelandii kilkanaście zespołów, które do swego garażowego brzmienia dopasowały popową melodykę, tworząc w ten sposób zaczyn ruchu muzycznego, który znamy dziś pod szyldem indie-pop. Dokonania grup skupionych wokół takich wytwórni, jak Flying Nun, Xpressway, IMD czy Corpus Hermeticum, zainspirowały do dalszego rozwoju tej estetyki zarówno brytyjskich artystów (wczesny Primal Scream, The Pastels, Shop Assisstants etc.), jak również amerykańskich (The Feelies, Pavement, Yo La Tengo etc.). Dziś, kiedy indie-pop, triumfalnie powraca na alternatywną scenę (choćby pod postacią The Pains Of Being Pure At Heart), wydaje się naturalne, że Thomas Morr, koneser i wielbiciel takich brzmień, postanowił oddać hołd zapomnianym zespołom z Nowej Zelandii, poświęcając im podwójną kompilację.
"Not Given Lightly" przynosi aż 34 kompozycje z repertuaru takich formacji, jak The Chills, The Clean czy Tall Dwarfs, w wykonaniu wszystkich nagrywających obecnie dla Morr Music artystów. Mamy tu więc zarówno weteranów post-rocka z Tarwater i Lali Puny, wynalazców emotroniki z ISAN i B.Fleischmannem na czele, łączącego indie-pop z hip-hopem Populousa, odwołującego się do shoegaze'u Guthera i Electric Presidenta oraz całe zastępy młodych folkowców, którzy ostatnimi laty zdominowali wydawnictwa wytwórni - choćby Borko, Sin Fang Bousa, Benni Hemm Hemm czy Seabeara.
Wszystkie nagrania są wpisane w typowe dla dzisiejszej estetyki Morr Music dźwięki w stylu lo-fi: akustyczne gitary, kruche i delikatne laptopowe bity, wyciszoną elektronikę i nieśmiałe wokale. Piosenki protoplastów indie-popu świetnie sprawdzają się w takich wersjach - wszak i one były oszczędnie aranżowane, prosto zinstrumentalizowane, zaśpiewane z młodzieńczą naiwnością. No i zawsze najważniejsze były w nich melodie - niby radosne, ale za każdym razem podszyte nieuchwytnym smutkiem, nostalgią, tęsknotą, żalem i goryczą. A przecież wiemy, że artyści z wytwórni Thomasa Morra z upodobaniem kreują w swych nagraniach takiż właśnie nastrój.
Kiedy sześć lat temu niemiecka firma opublikowała składankę "Blue Skied & Clear" dedykowaną muzyce grupy Slowdive, okazała się, że antycypowała ona modę na shoegazing. Być może "Not Given Lightly" spełni podobną rolę w stosunku do nowozelandzkiego indie-popu?

Paweł Gzyl


<<< poprzednia recenzja następna recenzja >>>
 

RECENZJE

+ Project Pitchfork - Dream, Tiresias!
+ Adham Shaikh - Collectivity
+ Distant System - Spiral Empire
+ EAT STATIC - Back To Earth
+ Department Of Eagles - In Ear Park
+ Konrad Kucz - Railroad Paths
+ Quarter - Quarter
+ V.A. - Dark Was The Night
+ Different State - Knar
+ Acid Mothers Temple - Demons From Nipples
+ :Wumpscut: - Schädling
+ Depeche Mode - Sounds Of The Universe
+ Hoarfrost - Ground Zero
+ Piotr Zabrodzki/Tatsuya Yoshida - Krakany
+ Konrad Kucz - Litania- Vita Contemplativa
+ Titus Andronicus - The Airing Of Grievances
+ Beirut - March Of The Zapotec/Realpeople Holland
+ M. Ward - Hold Time
+ Aquavoice - Cold
+ Merzbow - Hodosan
+ DJ Rush/Pet Duo - Deep, Hard & Dirty
+ My Favorite Things - Vol. 2
+ Masha Qrella - Speak Low (Loewe & Weill In Exile)
+ Pupkulies & Rebecca - Burning Boats
>> Not Given Lightly - A Tribute To The Giant Golden Book Of New Zealand's Alternative Music Scene
+ Mario Masullo & Andrea Gabriele - Les Coleurs Ne Meuvent Pas Les Peuples
+ Joachim Spieth presents Selected - Affin Vol. 3
+ Bruce Haack - The Electric Lucifer
+ Robert Wyatt - Eps
+ Blue Notes - The Ogun Collection
+ Peter Grudzień - The Unicorn
+ Sun Ra - Cosmos
+ Jim O'Rourke - I'm Happy, and I'm Singing, and a 1,2,3,4